Külföldi pénzkivétel kis költséggel

Pozsony |

<p>2009 januárjában beléptünk az eurózónába, ennek egyik eredményeként a bankok csökkentették a külföldi pénzkivétel kezelési költségeit - az eurózónában csak annyit fizetünk, mintha otthon nem az anyabankunk rendszerén keresztül jutnánk készpénzhez.</p>

Az adatokat összegezve kiderül, hogy az eurózóna 16 tagállamában a kezelési költség 1,13 és 1,33 euró közöttire mérséklődött - sajnos ez éppen Horvátországra, fő külföldi célpontunkra nem érvényes, ahol még évekig a kuna lesz érvényben. Ezért a dalmát tengerparton, vagy Magyarországon és Csehországban komolyabb összeget csípnek le, emellett nem is számolhatunk fix tarifával, mivel a kezelési költséget a kivett összeg százalékában adják meg - ez a mutató 1,5 és 2 százalék között mozog. Külön esetnek számít a hazai piacon közel két éve működő, internet alapú, német-lengyel pénzintézet, az mBanka. Az mBanka egyáltalán nemszámít fel kezelési költséget, a díjtalan pénzautomata-használat száma külföldön ráadásul korlátlan. Cserébe viszont esetleg az ügyfél számára valamivel kedvezőtlenebb árfolyammal dolgozhat - legalábbis az eurózónán kívüli államokban. Szerencsés megoldásnak számít, ha külföldön az anyabankunk hálózatát használjuk. Például aki a Szlovák Takarékpénztár kliense, az az Erste Bank cseh, román, szerb vagy horvát hálózatában mindössze 13 cent ellenében vehet ki készpénzt. A hazai bankok közül az UniCredit rendelkezik a leginkább kiterjedt külföldi hálózattal. A fontos nyári célpontok közül Bulgáriában, Horvátországban és Csehországban is vannak fiókjaik (természetesen az eurózóna számos országában jelen van), így az UniCredit-ügyfelek 20 centtel megússzák a pénzkivételt. A ČSOB klienseinek ugyanennyibe kerül a tranzakció, mégpedig a belga anyabank, a KBC külhoni pénzautomatáinál.
Végezetül hitelkártyával is fizethetünk külföldön, ennek használata díjtalan, de ez nem vonatkozik a pénzautomatákra. Arra mindig gondolnunk kell, hogy pénzautomatából ne hitelkártyával vegyünk ki pénzt, mert így jóval drágább - a kezelési illeték elérheti az összeg 2 százalékát is. A táblázatunkban feltüntetett adatok is a betéti (debit) kártyákra vonatkoznak. Ha pedig egzotikus országokba utazunk, akkor előtte járjunk utáni, milyen kibocsátótól származó kártyákat fogadnak el leginkább (VISA, MasterCard vagy American Express).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?