<p>Míg 2012-ben 1000 főre 171 autót gyártottak le az országban, tavaly már 181-et. Szlovákia három nagy autógyárát, a Volkswagent, a Kiát és a PSA Peugeot-Citroent 2013-ban több mint 980 000 autó hagyta el, lakosokra leszámítva ez a világon a legtöbb. Pontos adatai a Szlovákiai Autóipari Szövetségnek (ZAP) nincsenek, mivel a gyártók később fogják prezentálni a számokat.</p>
Kínából érkezhet új autóipari beruházás Szlovákiába
Pozsony |
Tavaly egyébként 66 000 új autót regisztráltak az országban, ami 4,72 százalékos visszaesést jelent. „2012 végén azt mondtuk, hogy a visszaesés tíz százalék körül lesz, ezért minden jobb eredményt sikerként tudunk elkönyvelni” – mondta Ján Pribula, a ZAP képviselője, azzal, hogy idén enyhén emelkedhet az új autók eladása, legalább ezer darabbal. Azt, hogy mikor érhetnénk el az egymillió legyártott autót, a ZAP képviselői nem tudták megítélni. „Jelentős növekedésre nem lehet számítani, ugyanis a nálunk gyártó márkák idén több modellcserét terveztek be, az átállás közben pedig a termelés kicsit lelassul” – mondta Pribula. Annak ellenére, hogy az országban már három nagy autógyártó van, s a gazdaság legjelentősebb tartópillére az autóipar, a szakértők nem elleneznék, ha egy újabb gyártó is letelepedne nálunk. „Ideális lenne, ha nem az ország nyugati részében, hanem Zsolnától és Besztercebányától keletre” – mondta Jaroslav Holeček, a ZAP elnöke. Beismerte, hogy néhány autógyártó – főleg ázsiai cégek – már érdeklődött a szlovákiai piac iránt, ám a konkrét egyezségtől még nagyon messze állnak. Holeček ugyanakkor cáfolta azokat az értesüléseket, melyek szerint a Tesla szeretne autógyárat nyitni Szlovákiában. „Hallottam, hogy Csehországban érdeklődtek, ám ettől többet nem tudok mondani” – fűzte hozzá a ZAP elnöke. A szövetség képviselői szerint ahhoz, hogy az autógyártás terén a jövőben is megőrizzük elsőbbségünket, bővíteni kellene az autópályák hálózatát és jelentősen módosítani az oktatási rendszert. Holeček szerint míg az országban 30 ezer diák tanul pincérnek vagy szakácsnak, csupán 20 jelentkezett olyan továbbképzésre, ahol megtanulják kezelni és programozni az autógyárakban használt gépeket, robotokat. „Mi egész Európát elláthatnánk szakácsokkal, de a saját autógyárainkba nem tudunk elég kvalifikált embert küldeni” – állítja a ZAP elnöke. Fokozatosan egyre több iskolát próbálnak bevonni olyan duális oktatási programba, melynek keretén belül a diákok az autógyárakba járnának gyakorlatra, s csak az elméletet tanulnák az iskolában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.