<p>Kína és Tajvan több olyan gazdasági megállapodást írt alá kedden, amelynek célja segíteni közeledésüket - vált ismertté hivatalos forrásokból. A megállapodások értelmében hetente 108 charterjáratot közlekedtetnek, légi utakat rövidítenek le, és tucatnyi kikötőt nyitnak meg a közvetlen teherszállítás számára.</p>
Kína és Tajvan több kereskedelmi egyezményt írt alá
Az egyezséggel a felek láthatóan félretették a szuverenitással összefüggő nézeteltéréseiket, amelyek politikai feszültséget keltve hat évtizede akadályozták e közlekedési csatornák kijelölését, más országokon és területeken átvezető költséges kerülőutakra kényszerítve a feleket.
A gazdasági együttműködésen kívül az élelmiszerbiztonsággal és a környezetvédelemmel kapcsolatban is megállapodást írnak alá, amelyben a felek kötelezik magukat, hogy gyorsan értesítik egymást, ha valamelyik fél szennyezett, veszélyes élelmiszert észlel saját kereskedelmi forgalmában.
Csen Jün-lin (Chen Yunlin), a Tajvani-szoros két partja közötti kapcsolatokért felelős szövetség (ARATS) elnöke mintegy 60 fős, többségükben üzletemberekből álló kísérettel hétfőn érkezett Tajpejbe, ahol kedden találkozott Csiang Pin-kunggal, a tajvani társszervezet, a SEF alapítvány elnökével. A két politikus előzőleg júniusban találkozott Pekingben, azt követően, hogy a januári tajvani választásokon győztes Kuomintang Párt (Kínai Nemzeti Párt) elnöke is ellátogatott a kínai fővárosba.
A tajvani kérdés megoldása, az országegyesítés Kína legfontosabb távlati célja, s az utóbbi időben Tajpej is a békés közeledést támogatja.
Ma Jing-csiu (Ma Yingjiu), a sziget békés közeledést hirdető első embere rendkívüli biztonsági intézkedéseket vezetett be a magas rangú pekingi vendég fogadására, miután a múlt hónapban a Tajvanra látogató ARATS-elnökhelyettest a sziget függetlenségét követelő tüntetők támadták meg. A tajvani vezetés nyugalomra intette a lakosságot, több mint 5000 rendőrrel biztosítják a delegáció útvonalát, valamint a különböző helyszíneket.
A függetlenségpárti Demokratikus Haladó Párt (DPP) több tízezres tömegtüntetést és az ötnapos látogatás alatt a tajpeji parlament közelében ülődemonstrációt tart, szerintük Ma Jing-csiu és kormánya a tárgyalásokon Tajvant próbálja kiárusítani, a gazdasági megállapodások pedig csak a tajvani szavazók megnyerését szolgálják. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.