Kevés bank bízik meg a kezdő vállalkozókban

Pozsony. A vállalkozói hitele-zésről elmondhatjuk, hogy tel-jes mértékben különbözik a lakossági hitelezéstől.

Pozsony. A vállalkozói hitele-zésről elmondhatjuk, hogy tel-jes mértékben különbözik a lakossági hitelezéstől. Mivel egy vállalkozó élete igencsak összetett, és sokkal bonyolul-tabb, mint egy nem vállalko-zóé, ezért a kölcsönök feltéte-lei is mások.

Egy vállalkozás megkezdése napjainkban nagyon nehéz, ha nincs elég fedezetünk, amelyet gyakran csak a kölcsön tud biztosítani. Jelenleg nagyon kevés olyan vállalkozó van, aki képes arra, hogy projektjeit saját maga finanszírozza, általában minden vállalkozó megpróbálkozik a hitelfelvétellel. Kezdő vállalkozóként azonban erre rendkívül kicsi az esélyünk. Akik vállalkozói hitelre vágynak, azoknak legalább egy évet kell működtetniük a vállalkozásukat, és pozitív eredményeket kell felmutatniuk. A bankok ugyanis csak abban az esetben folyósítanak kölcsönt, ha látják, hogy az adott vállalkozó megbízható, és a későbbiekben képes lesz törleszteni a felvett összeget.

A bankok óvatossága teljesen megalapozott. Az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat adatai szerint a kis- és közepes szlovákiai vállalkozások nem egész fele, egész pontosan 48 százaléka bírja a versenyt két évnél tovább. Az Európai Unióban ezzel az elsők vagyunk a bedőlt kezdő vállalkozások arányát tekintve, amit persze a bankok is figyelembe vesznek. „Tegyük fel, hogy egyéni vállalkozóként otthon szeretnék ruhákat varrni, amelyeket azután egy e-shopon keresztül értékesítenék. Ami biztos, hogy varrógépvásárlásra nem kapok vállalkozói hitelt. Ám, ha saját géppel vágok neki a vállalkozásnak, és sikerül bebizonyítanom, hogy az általam varrt ruháknak sikere van, már nagyobb eséllyel igényelhetek egy hitelt a vállalkozásom fejlesztésére” – nyilatkozta Renáta Kiselicová, a Centire tanácsadó társaság igazgatója.

Persze, mint szinte mindenben, a vállalkozói hitelek esetében is vannak kivételek. Az egyik ilyen a Slovak Business Agency (SBA) mikrohitelezési programja, a vidékfejlesztésre fordított uniós támogatásokkal pedig a kezdő gazdákon és az agrárturizmusban vállalkozókon is segítenek.

Külön programja van a kezdő vállalkozók számára a Szlovák Takarékpénztárnak is. Ez olyanoknak is nyújt kölcsönt, akik még el sem kezdték a vállalkozást vagy csak rendkívül rövid ideje vannak a piacon. Nekik is bizonyítaniuk kell azonban, hogy életképes vállalkozást szeretnének üzemeltetni. Hogy ez korántsem olyan könnyű, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a projekt kétéves működése alatt ugyan 1500-an érdeklődtek a kölcsön iránt, azonban csak a tizedük, vagyis 150 vállalkozó járt sikerrel.

A többi banknál azonban még ennél is szigorúbbak a feltételek. A Tatra banka például háromfajta vállalkozói hitelt is kínál, ezek elnyeréséhez azonban legalább egy éve kell működtetnünk a vállalkozásunkat. Az UniCredit Bank szintén megköveteli ez utóbbi feltételt, és persze aprólékosan felülvizsgálja a vállalkozó fizetőképességét, a vállalkozás bevételeit és nyereségét is. A ČSOB azt is feltételül szabja, hogy a hiteligénylőnek nem lehetnek elmaradt tartozásai az állami intézményekkel és a pénzintézetekkel szemben. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?