Kettészakadóban az ország

Luxemburg. Szlovákia 2005-ben az egy főre jutó bruttó hazai össztermék (GDP) terén az Európai Unió átlagának 60,6 százalékát érte el – jelentette az unió statisztikai hivatala, az Eurostat. Regionális lebontásban a Pozsonyi kerület már közel 150 százalékon mozog, térségünkben ennél csak Prága ért el jobb helyezést.

Ha a 27 tagú Európai Uniót regionális lebontásban vizsgáljuk (NUTS II), akkor az összesen 271 régió közül az egy főre jutó GDP terén London belvárosa volt a listavezető 303 százalékkal, 2. helyen Luxemburg végzett (a nagyhercegség kis területe miatt egyetlen régiónak számít) 264 százalékkal, 3. pedig Brüsszel 241 százalékkal. A NUTS II alapján Szlovákia 4 régióra tagolódik: a Pozsonyi kerület mutatója 147,9 százalék volt, azaz közel 50 százalékkal meghaladta az uniós átlagot, a Nyugat-szlovákiai kerület mutatója 57 százalék, a Közép-szlovákiai kerület 46,7 százalék, a Kelet-szlovákiai kerületé pedig 43,1 százalék volt 2005-ben (az uniós átlag értelemszerűen 100%). Pozsony megye a 42 legfejlettebb uniós régió (az átlag 125 százaléka feletti teljesítmény a kritérium) közül a kiválónak számító 19. helyen áll, a 2004-es összesítésben Pozsony csupán a 37. helyen szerénykedett.

Csehországban csak Prága haladja meg a szegénységi szintnek számító 75 százalékot, viszont a cseh főváros kiugróan jól teljesít: 160 százalékon mozog, amivel az unió 12. leggazdagabb régiójának számít. Nyugati szomszédunknál a második leggazdagabb a Közép-csehországi kerület 70 százalékos teljesítménnyel, a legszegényebb pedig Közép-Morvaország 59,8 százalékkal. Ami pedig az egész országot illeti, 76,6 százalékon teljesített 2005-ben. A 64,3 százalékos összteljesítményű Magyarországon egyedül a Budapestet is magában foglaló Közép-Magyarország lépte túl a 75 százalékot, a fennmaradó hat régió ez alatt teljesített.

Az Európai Unió tizenöt legalacsonyabb gazdasági teljesítményt nyújtó régiója mind Bulgária, Lengyelország és Románia területére esik. Az uniós átlag 75 százaléka alatt 69 régió teljesít, ebből 15 Lengyelországban, 8 Romániában, hét Csehországban, valamint hat-hat Bulgáriában, Görögországban és Magyarországon található. Ebben a csoportban egyetlen németországi térség szerepel, mégpedig a volt Kelet-Németországban található Északkelet-Brandenburg 74,2 százalékos teljesítménnyel. Az EU legfejletlenebb régiónak Románia északkeleti régiója (Nord-Est) számított 24 százalékkal. Egyébként ebbe a kategóriába tartozik Szlovákia valamennyi térsége is Pozsonyt leszámítva, továbbá Olaszország 5 és Portugália 4 országrésze is – a felsoroltak mindegyike az uniós átlag 75 százaléka alatt teljesít. (MTI, č, s, só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?