<p>Eredetileg már a 2014-es állami költségvetés egyik bevételi forrása lett volna a luxusingatlanokra kivetett magasabb adó, azonban részletes ingatlantérképek, továbbá a pontos definíció hiányában ez a határidő kitolódik 2015-re.</p>
Késik a luxusadó bevezetése
Robert Fico miniszterelnök a napokban közölte, csak az 1989 után épített házakra és lakásokra vonatkozna az új adónem, mivel a korábban építettekben sok esetben idős emberek élnek, vagy pedig több generációnak nyújtanak fedelet. A pénzügyminisztérium most dolgozik a részletes ingatlantérkép kidolgozásán.
Átfogó ingatlantérképpel napjainkban csak a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) rendelkezik, azonban egyrészt ez csak járási szintű lebontásban létezik, másrészt nem a kataszteri hivatalok árain nyugszik, hanem az ingatlanügynökségektől begyűjtött információk alapján állították össze. Ami a kritériumokat illeti, felmerült, hogy 20–30 ezer euróig adómentes legyen a luxusnak minősülő ingatlan, az e fölötti részt pedig 0,5 százalékos adóval sújtanák.
További feltétel az ingatlan alapterülete: a jelenlegi információk szerint a 65 négyzetméternél nagyobb, 1989 utáni alapterületű lakások, illetve a 105 négyzetméternél nagyobb családi házak esnének ebbe a kategóriába. A Pravda napilap szerint a kormány eredetileg évi 100–150 millió euró bevételt várt a luxusingatlanok adójából, de ez az összeg változhat, mivel minden a térképek részletességétől és a végső feltételrendszertől függ.
Ha a kormány tartósan 3 százalék alá akarja szorítani az államháztartási hiányt, akkor kénytelen lesz bevezetni az új adónemet. A legfejlettebb országokat tömörítő OECD statisztikái szerint Szlovákiában az ingatlanadó csupán az éves hazai össztermék 0,4%-át éri el, míg az OECD-átlag 1,8%. Másrészt Szlovákiában az arányokat tekintve az OECD átlagánál magasabbak a lakásfenntartási költségek: a háztartások havi bevételének 26%-át nyelik el, míg az idevágó OECD-átlag 22 százalék. (só, Pr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.