<p>Akad cég, amely egyből kidobja az extrém küllemű álláskeresők önéletrajzát, olyan is, amelyik a tetoválás leszedetése után már örömmel alkalmaz ilyen jelentkezőt . Akad olyan is, amelyet az ilyesmi nem zavar. Összességében inkább árt, mint semleges az extrém külső, bár a megítélés munkakörfüggő. Ez derül ki körképünkből.</p>
ÖSSZEFOGLALÓ
A 40 éves brit Yusuf Hameed tinédzserkora óta tekinti a tetoválást fontos önkifejezési eszköznek – ám a bőrön viselt dekoráció mindeddig megakadályozta a karrierépítésében a férfit. A homlokát díszítő szimbólum miatt eddig közel 500 álláspályázata fulladt kudarcba. A tetoválás esetében tehát igazi főnökriasztónak bizonyult, minden cég elküldte, amint szembesültek vele – írta a The Sun brit bulvárlap. Problémájával nincs egyedül. „Tetovált lány vagyok, kézfejen, alkaron és egyéb helyeken. 2 szakmám van, mégsem tudok elhelyezkedni” – panaszolja már egy magyar álláskereső egy közösségi weboldalon, a fórumozók tanácsát kérve a megoldáshoz.
Menekülő harmincasok
Nem egyedi eset a tetoválástól idegenkedő cégkultúra és HR-munkatárs: így nem is meglepő, hogy számos álláskereső inkább leszámol a bőrre festett motívumokkal a siker érdekében. „10-ből 8 páciensünk a 30-as éveiben jár, és jellemzően az álláskeresése, a munkavállalása miatt kéri a korábban készített tetoválások eltávolíttatását” – mondta egy bőrgyógyászati és kozmetológiai szalon munkatársa. Volt már rá példa, hogy konkrét állásajánlat forgott veszélyben mindössze a pályázó ujjain található motívumok miatt, és a cég a tetoválás eltávolíttatását szabta a munkába állás feltételéül. Egy másik esetben már rendészeti iskolába készülő fiatalember kereste fel a szalont, hogy „leszedesse” a válltól könyékig ívelő minta pólóból kilátszó részét: mindezt az intézmény kérésére… Utólag lépni viszont drága és fájdalmas mulatság.
Mindezek ellenére sem a munkajognak, sem a cégvilágnak nincs hivatalos, kialakult állásfoglalása a kérdésben. Semmilyen, számadatokkal alátámasztható hatástanulmány nincs arról, mekkora profitveszteséget okozhatna például egy üzleti tárgyaláson az extrém külsejű tárgyalópartner. Így általában a cégek üzleti és kommunikációs szabályzata vagy elvárásai az irányadók a tekintetben, mit viselhet vagy mit nem a munkavállaló. „A munkajog csak arról rendelkezik, hogy a munkavállalónak a munkavédelem szabályainak is megfelelő, a munkavégzés jellegével összeegyeztethető öltözékben és megjelenéssel kell a munkában részt vennie. Ez pedig a fontosabb, munkavédelmi alapszabályok mellett – például a monitor előtt ülve tiltott napszemüveg viselése és a kánikulában megfelelően fedett testfelületek, védőitalok és az építkezéseken viselt munkavédelmi eszközök előírása mellett – elég nagy mozgásteret hagy a jog alkalmazásakor például a ruházat, a frizura, a tetoválás megítélésének. Így az sem ritka, hogy egy tetovált vagy extrém külsejű pályázót fanyalogva fogadnak vagy épp elutasítanak a cégek” – magyarázza Sipos Márta ügyvéd, munkajogász.
Balesetveszélyes piercing
A piercinget viselő vagy túlékszerezett munkavállaló szintén kérdéses: míg ipari gépekkel vagy gyárban dolgozva balesetveszélyt kockáztathat a rajta csüngő dekorációkkal, addig egy irodában inkább esztétikai kérdés, mit lehet és mit nem. Az ékszerviselés emellett még a jó ízlésbe is ütközhet. A 90-es évek végén például egy munkaügyi központos ügyintézőnek azért kellett megválnia drága arany ékszereitől munkaidő alatt, mert túl nagy volt a kontraszt közte és a hónapok óta állást kereső, anyagi nehézségekkel küzdő emberek között.
Háttérben maradva
Gergácz Lili, a Kürt Zrt. HR-vezetője attól is függővé teszi az extrém küllemű pályázók elbírálását, hogy kifejezetten ügyfélkapcsolati területre, vagy inkább háttértevékenységekkel járó, back office pozíciókra jelentkeznek-e. „Cégünknél is dolgozik például kiváló, rasztafrizurás rendszergazda – ám a személyes ügyfélkapcsolattal járó munkakörökben már nem tanácsos az extrém megjelenés” – magyarázza.
Nem látható helyeken vagy jól rejtve egyébként a tetoválást sem kifogásolná, igaz, a probléma ilyenkor fel sem merül. Ennél érdekesebb a helyzet, ha már egy adott cégnél dolgozva hagyja figyelmen kívül a munkavállaló a cég arculati előírásait – például extrém külsővel jelenik meg az irodában. Ilyenkor a munkáltató eltilthatja a munkavégzéstől – azaz hiába van jelen az irodában és végzi a munkáját, a „renitenskedés” idejére nem kap munkabért. (Monster.hu, TG)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.