Jó fejekre hajtanak a fejvadászok

Pozsony. A külföldi nagyvállalatok felbukkanása, a nagyprivatizáció, a gazdaság motorjának felpörgése egy – sokszor a háttérben működő ágazatnak –, a fejvadász cégeknek is komoly lökést adott. Vajon milyen kihívásokkal néznek szembe a Szlovákiában tevékenykedő fejvadászok?

Még mielőtt valaki arra gondolna, hogy a Borneó dzsungelében élő daják fejvadászok felbukkanásától kellene tartanunk, gyorsan szögezzük le: vállalati, banki csúcsvezetők „levadászásáról” van szó, akikből egy felszálló ágon lévő gazdaságban szinte mindig hiány mutatkozik. Szlovákia jelenleg ezen a pályán mozog, ezért nem meglepő, hogy számos területen akut munkaerőhiánnyal küzd. „A személyzeti tanácsadó cégeket három csoportba sorolhatjuk. Az alsó szintet a munkaerő-közvetítők jelentik, akik döntően fizikai munkásokat keresnek. A közbülső lépcsőfokot a toborzócégek képviselik, többnyire középvezetőkre szakosodva. Legfelül állnak a tényleges fejvadász cégek, ezek profilja a megfelelő cégvezetők, topmenedzserek kiválasztása az éppen betöltendő posztokra” – nyilatkozta Fröhlich Péter, a magyar P&Bert fejvadászcég ügyvezető igazgatója. A szlovák, román és magyar piacon tevékenykedő, a szakmában magasan jegyzett társaság 2004 óta működik Pozsonyban. „Nem véletlen az időpont, Szlovákiában akkoriban rajtolt az egykulcsos adóreform” – magyarázta Fröhlich Péter, aki a következőképpen vázolta fel tevékenységük lényegét. Egy-egy társaság akkor fordul fejvadász céghez, ha sürgősen keres csúcsvezetőt. Vagyis amikor a vállalaton, pénzintézeten belül nincs idő kiképezni egy, a posztra megfelelő embert. A felkérést követően a személyzeti tanácsadó munkához lát, feltérképezi, hogy az adott piacon, ki lenne megfelelő a betöltendő pozícióba. Ilyenkor a kiépített adatbázisból kiszemelt célszemélyekkel - diszkrét körülmények között - többször elbeszélgetnek. A megbeszélésekből aztán kirajzolódik, az érintett valóban megfelelő-e a posztra vagy sem, elvállalja-e a felkérést vagy nem. „A megbízást követően két héten belül ismerjük a számba jöhető célszemélyek teljes körét, ez után jön a rostálás” – mondta az ügyvezető igazgató, aki szerint sikerük titka, hogy azon kevesek közé tartoznak, akik komplex adatbázis kiépítése mellett komoly kutatást (research) folytatnak.

Vajon mennyire elterjedtek a fejvadász cégek Szlovákiában? „Csehországgal vagy Magyarországgal egybevetve e téren érezhető a lépéshátrány. A szakma hat legnagyobb társasága közül 4–5 még nem vetette meg lábát Szlovákiában. Becslésem szerint mintegy 15 cég foglalkozik komolyan a csúcsvezetők felkutatásával. Az ágazatnak még érdekvédelmi szervezete sincs, miközben Magyarországon a személyzeti tanácsadó cégek szervezetének állásfoglalásait kormányzati szinten is figyelembe veszik. Ez nem véletlen, hiszen mi szinte napra pontosan követjük az adott ország gazdasági állapotának változását, egyfajta lakmuszpapírként jelezzük, jó vagy rossz idők várnak-e a gazdaságra” – állítja a P&Bert első embere. Vajon Szlovákia helyzetét milyennek látják? „Ha a magyar és a szlovák vállalkozói környezetet egybevetjük, markáns különbség rajzolódik ki. Míg Szlovákia 9 százalék feletti ütemben nő, addig Magyarország 1,2 százalékra fékeződött le. Persze, a gazdaságot nem csak a pénz viszi előbbre, hanem a társadalom közérzete, optimizmusa, a lakosság jövőbe vetett hite is. Nem véletlenül mérik rendszeresen például a fogyasztói indexet, vagy a vállalkozók bizalmi indexét. Nos, ebből kiindulva Szlovákiában összességében bizakodó közhangulatot tapasztalok, az üzleti szféra is tele van tervekkel, miközben Magyarországon meglehetősen komor az összkép, nyomasztó a közérzet” – vélekedett Fröhlich Péter. Szlovákia felpörgésére jellemző, hogy az itteni fejvadászokat már nemcsak csúcsvezetők felkutatásával bízzák meg, hanem angol nyelvismerettel rendelkező programozók, számviteli, távközlési szakemberek, autóiparban járatos gépészmérnökök megkeresésével is. Ezt azért érdemes hangsúlyozni, mert egyébként a fejvadászok szolgáltatásai nem olcsók. Fröhlich Péter szerint ugyan elég képzett szakember kerül ki az iskolákból, azonban Szlovákiában számos, speciális tudást, szakmai tapasztalatot birtokló, komoly vezetői ismeretekkel bíró munkatárs még hiányzik a piacról. A P&Bert abban is érdekelt, hogy a jó állások iránt érdeklődők megfelelő ismeretekkel vértezzék fel magukat, ezért díjtalan tanfolyamokat nyitnak személyiség tipológiája témakörben, valamint pályakezdőket megcélozva ingyenes internetes honlapot (www.consultation.sk) működtetnek.

Egyre több műszaki szakember kell

Pozsony/Kassa. Az amerikai AT&T távközlési óriáscég bejelentette, hogy a jövő héten újabb fiókot nyit Pozsonyban - a kiszolgáló központban több mint 300-an jutnak álláshoz. Az AT&T-nek ez már a második beruházása a fővárosban, az első központja 650 munkatárssal működik. Kassán a német T-Systems az eddigi 500 mérnök helyett az év végén már legalább 600-at akar foglalkoztatni. A Hewlett-Packard számítógépgyártó szlovákiai alkalmazottainak számát 2007 végéig 1300-ról 1600-ra tervezi növelni. Szlovákiában az utóbbi időben rendkívül megnőtt az információtechnológiai szakemberek iráni igény, elég csak az amerikai IBM (2500 fő), a Dell (2100 fő) vagy a kínai Lenovo ( közel 600 fő) itteni felfutására gondolni. (Hn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?