Itt a ribiszkebor szezonja

<p>A málna már letermett, most a ribiszkét és a köszmétét szüreteljük, dolgozzuk fel. A ribiszke nyersen is fogyasztható, ám a benne lévő magvak és a gyümölcs magasabb savtartalma miatt kiválóan alkalmas feldolgozásra is. Fagyasztható, és kompót, szörp vagy akár bor is készíthető belőle.</p>

A málna már letermett, most a ribiszkét és a köszmétét szüreteljük, dolgozzuk fel. A ribiszke nyersen is fogyasztható, ám a benne lévő magvak és a gyümölcs magasabb savtartalma miatt kiválóan alkalmas feldolgozásra is. Fagyasztható, és kompót, szörp vagy akár bor is készíthető belőle.

Borcsemege ribiszkéből

Mivel a parányi, 2-3 áras hétvégi kertben nem nagyon jut hely a borszőlőnek, így a kertészkedők gyakran ribiszkéből készítenek bort maguknak. A piros és a fekete fajta is felhasználható erre, ám a legjobb párosítási arány 9 kg piros ribiszkéhez 1 kg fekete. A gyümölcs savtartalma miatt a léhez cukrot és vizet is adagolunk.

Íme egy bevált recept: Lehetőleg hagyjuk a fürtöket a tövön jól megérni, így a gyümölcs kevesebb savat, több cukrot és több festékanyagot tartalmaz. A ribiszke természetes savtartalma 22,5%, cukortartalma pedig 5-12% (a piros esetében kisebb). A leszedett termést bogyózzuk le, majd zúzzuk össze. Vannak, akik a kapott masszát mindjárt préselik, felcukrozzák és erjesztik. Ez a kevésbé jó eljárás, hiszen az értékes színanyagok a törkölyben maradnak, és a kinyert lé is kevesebb. Jobb, ha a masszát zúzás után lekénezzük, 2-3 napig előerjesztjük, közben a keletkező az ún. kalapot lenyomkodjuk. Csak ezt követően préseljük a gyümölcsöt, adagoljunk hozzá vizet és cukrot. Megjegyzendő, hogy mindkét esetben a félretett törkölyhöz vizet adunk, kilúgozzuk, majd ezt a vizet használjuk fel a borkészítés során. Öt liter asztali bort (alkoholtartalma legalább 11%, fölös cukrot nem tartalmaz) 1,8 liter gyümölcsléből (ezt 2,5 kg ribiszkéből nyerjük) készíthetünk 2,7 liter víz és 0,9 kg cukor hozzáadásával. Ugyanilyen mennyiségű csemege minőségű borhoz (alkoholtartalma 13-15%, maradék cukortartalma 5-12%) 2 liter a gyümölcslé, 2,4 liter víz és 1,1+0,7 kg cukor kell. (A 0,7 kg cukrot a már kiforrt borhoz adjuk hozzá.) Amikor a forrás lecsendesedett, a bort palackozzuk, majd hűvös helyen (pincében) tároljuk. Ajánlatos a palackokat fekvő helyzetben tárolni. (Belucz János)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?