Idén már fellázadhatnak a kőolajtermelő országok

Idén már fellázadhatnak a kőolajtermelő országok

Bécs. Ma már olyan alacsony a kőolaj ára, hogy azt valameny-nyi olajtermelő megsínyli: visszafogják az ágazatban a beruházásokat, és tömegével bocsátják el a munkavállaló-kat.

Bécs. Ma már olyan alacsony a kőolaj ára, hogy azt valameny-nyi olajtermelő megsínyli: visszafogják az ágazatban a beruházásokat, és tömegével bocsátják el a munkavállaló-kat. Egyre több kőolajtermelő ország sürgeti a változásokat, így akár már az idei év máso-dik felében drágulhat a kőolaj.

„A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén (OPEC) belüli és kívüli olajtermelő országoknak együtt kell megoldaniuk a túlkínálatból fakadó problémákat ahhoz, hogy az olajárak helyre tudjanak állni, és a szektorban új beruházások kezdődjenek” – nyilatkozta tegnap Abdullah al-Badri, a szervezet főtitkára.

Elmaradó beruházások

Létfontosságú, hogy a piac kezdjen valamit a készletek túltengésével, a korábbi ciklusok alapján ugyanis elmondható, hogy amint elkezdenek esni a készletek, az árak is emelkednek. Az OPEC főtitkára elengedhetetlen lépésnek nevezte, hogy a legfőbb termelő országok összeüljenek, és megoldást találjanak, mivel az olajárak csak a készletek csökkenése esetén fognak helyreállni. A jelenlegi környezetben, amikor az olaj hordója (159 liter) 30 dollár körül mozog, a beruházások jövője veszélyben van, a jelenlegi árszinteken ugyanis egyértelmű, hogy nem minden szükséges projekt valósítható meg.

Lejtmenetben az oroszok

Az ágazat problémái a legnagyobb mértékben Oroszországot sújtják. Manapság annyira alacsony az olajár, hogy a Lukoil úgy döntött, visszafogja a termelést. „A Lukoil tavalyi olajtermelése rekordnagyságú, 100 millió tonna volt” – közölte tegnap a cég alelnöke, Leonyid Fedun, aki hozzátette: idén ez kisebb lesz.

Nyáron jöhet a változás

Fedun arról is beszélt, hogy szerinte, miután jelentősen csökken az amerikai palaolaj-termelés, az OPEC az olajtermelésének a csökkentéséről dönthet. A palaolaj nem tűnik el, de az Egyesült Államokban legfeljebb 20–30 ágazati cég marad talpon. Ezeknek a cégeknek a termelése jelenleg napi 4–5 millió hordó, és ez a szint legfeljebb 15–20 százalékkal nőhet majd. A Lukoil alelnöke elmondta: amikor 100 dollár körüli volt az olajár, akkor a bankok könnyedén adtak pénzt a palaolaj-termelés beindítására. Azóta az olajár jócskán visszaesett, és az Egyesült Államokban már vagy 50 palaolaj-kitermelő vállalat ment tönkre. Egy idő múlva még vagy 500 ilyen cég zár be. Leonyid Fedun szerint, amint az OPEC azt látja, hogy jelentősen zsugorodik az amerikai palaolaj-termelés, az olajkartell pedig megvédte olajpiaci részesedését, az OPEC az olajtermelés visszafogásáról dönthet. Ez májusban, vagy valamikor a nyáron várható. Ezután a kőolaj világpiaci ára gyorsan emelkedni kezd.

Rendkívüli OPEC-ülés

Venezuela a minap az OPEC rendkívüli ülésének az összehívását javasolta. Eulogio del Pino olajügyi miniszter szerint az OPEC rendkívüli ülésére meg kell hívni a szervezeten kívüli olajtermelő országokat is. A miniszter szerint ma már olyan alacsony a nyersolaj ára, hogy valamennyi olajtermelő megsínyli azt: csökkenteni kell az ágazatban a beruházásokat és tömegével elbocsátani a munkavállalókat a szektorban. (MTI, TASR, vlv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?