<p>Az elemzői várakozások ellenére a szlovák gazdaság növekedési üteme továbbra sem lassul, épp ellenkezőleg, a tavalyi utolsó negyedévben még nagyobb sebességre kapcsolt. Ennek köszönhetően megugrott a foglalkoztatottság is, ma már így elsősorban a hiányzó munkaerő okoz gondot az országnak.</p>
Gyorsabban nő a gazdaság, már hiányzik a munkaerő
Míg 2016 harmadik negyedévében 3%-kal nőtt a szlovák gazdaság teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest, az utolsó negyedévre 3,1%-ra gyorsult a bővülés üteme – derül ki a Statisztikai Hivatal tegnap közzétett gyorsjelentéséből. A részletes adatokat ugyan csak március 7-én teszik közzé, az azonban már most látszik, hogy Szlovákia továbbra is az Európai Unió leggyorsabban növekvő állami közé tartozik.
Az ötödikek vagyunk
Ha Szlovákiát össze szeretnénk hasonlítani a többi uniós tagországgal, a szezonális hatásokat figyelembe vevő adatokat kell alapul vennünk, az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat ugyanis ezeket használja. A szlovák gazdasági növekedés eszerint a tavalyi utolsó negyedévben 2,9 százalékkal nőtt éves alapon, miközben az euróövezetben ez átlagosan csak 1,7, az Európai Unióban pedig 1,8 százalék volt. Az országokra lebontott statisztika még erősen hiányos, nyolc uniós tagállam esetében csak a harmadik negyedéves GDP-adat szerepel. A maradék húsz uniós tagállam közül az előző év utolsó negyedéhez képest Románia hazai összterméke nőtt a legerősebb, 4,8 százalékos ütemben, majd Bulgária (3,4%), Lengyelország (3,1%) és Spanyolország (3%) következik, Szlovákia pedig ötödik a sorban.
A Szlovákia legfontosabb kereskedelmi partnerének számító német gazdaság – a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis tegnap közzétett előzetes adatai szerint – a tavalyi utolsó negyedévben csak 1,2 százalékos éves növekedést produkált, ami elmarad az elemzők által várt 1,7 százaléktól is. Ennél is rosszabb adat érkezett Magyarországról: a Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint az utolsó negyedévben 1,5, és 2016 egészét tekintve is csupán 1,8 százalékkal növekedett a magyar gazdaság. Ez jelentős fékezést jelent az előző évhez képest, amikor még 3,1 százalékos bővülést mértek. A lassulás mértékét jól jelzi, hogy legutóbb ennél gyengébb teljesítményre 2013-ban volt példa Magyarországon. A cseh statisztikai hivatal tegnap közzétett jelentése szerint a cseh gazdaság a tavalyi utolsó negyedévben éves viszonylatban szintén csak 1,7 százalékkal nőtt.
Növekvő kereslet
„A szlovák gazdaság motorjának továbbra is a lakossági kereslet és a kivitel számít” – nyilatkozta Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője. A lakosság fogyasztása – a növekvő foglalkoztatottságnak köszönhetően – például már három éve folyamatosan nő, ami rendkívül jó hatással van a kereskedelemre is. „Idén várhatóan tovább bővül a külföldi kereslet is, éves szinten így akár 3,2%-os gazdasági növekedésre is számíthatunk” – tette hozzá Koršňák. Szerinte a politikai változások – a német és francia választások – azonban még hozhatnak meglepetéseket.
Nő a foglalkoztatottság
„Szlovákia dinamikus gazdasági növekedése a foglalkoztatottsági mutatókon is meglátszik” – mondta Katarína Muchová, a Szlovák Takarékpénztár elemzője. A tavalyi utolsó negyedévben 2,34 millió ember dolgozott az országban, 2,6%-kal több, mint egy évvel korábban. Szlovákiában ugyan még több mint negyedmillió állástalan van, ennek ellenére a cégeknek egyre nehezebb új munkaerőt találniuk, az állástalanok jelentős részét ugyanis már azok teszik ki, akik nem tudnak vagy nem is akarnak dolgozni.
Fico: vészhelyzet van
„A szlovákiai munkaerőpiacon egyre nagyobb a vészhelyzet. Rengeteg cégvezető panaszkodik arra, hogy nem talál megfelelő munkaerőt, olyat, amely akar és tud is dolgozni” – nyilatkozta Robert Fico kormányfő, aki szerint a cégek ma már egymástól „lopkodják” az alkalmazottakat. Fico szerint az olcsó külföldi munkaerő behozatala helyett a cégeknek nagyobb figyelmet kellene szentelniük a duális képzésre és a bérek növelésére, azon szlovákiai dolgozókat is hazacsalogatva, akik külföldön vállalnak munkát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.