Gyengélkedik Dél-Szlovákia gazdasága

Somorja |

<p>A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala és a Fórum Kisebbségkutató Intézet szervezésében rendezték meg a Dél-Szlovákia gazdasági helyzete elnevezésű szakmai konferenciát.</p>

Arra keresték a választ, mit tehetnek a gazdasági élet szereplői, az önkormányzatok, a vállalkozók és a régiófejlesztési ügynökségek a térség gazdasági megerősödése érdekében. Simon Zsolt földművelésügyi miniszter előadásában hangsúlyozta, 1989 óta drámaian csökkent az agrárszektorban dolgozók száma: 350 ezerről kevesebb mint 35 ezerre. „Új munkahelyek csak úgy hozhatók létre, ha kihasználjuk Dél-Szlovákia természetes adottságaiból adódó lehetőségeket” – fogalmazott Simon. A támogatott gazdák számának növelését, illetve a közvetlen kifizetések összegének emelését javasolta. A minisztériuma bevezeti a közvetlen eladás rendszerét – a mezőgazdasági termény így a gazdától egyenesen a végső felhasználóhoz kerül, könnyített feltételekkel, egyszerűbb adminisztrációval.
Zachariás István Szepsi polgármestere sajnálatosnak nevezte a dél-szlovákiai önkormányzatok helyzetét, mert a kormányprogramba nem került be az adóvisszatérítés tengerszint feletti magasság együtthatójának visszarendezése a 2006-os szintre, így évente 33 millió euró vándorol megalapozatlanul a 267 méter alatti települések költségvetéséből a 267 méter feletti települések költségvetésébe.
A dél-szlovákiai térség 18 járása közül a döntő többség a leszakadó, hátrányos járások közé tartozik. Farkas Iván szerint ezen a helyzeten is lehetne változtatni az EU-s támogatásokkal, hiszen bőven van még forrás. „2010 végéig a keret csupán 13,5%-át, azaz 1,54 milliárd eurót merített ki Szlovákia, pedig a 2007-2013 közötti EU programozási időszak több mint felén már túl vagyunk” – hangsúlyozta az MKP gazdasági és régiófejlesztési alelnöke.
Lelkes Gábor gazdasági szakértő szerint a szlovákiai magyar kis- és középvállalkozók a szlovák versenytársaikkal szemben hátrányban vannak, mivel a 90-es évek privatizációjából politikai okoknál fogva kimaradtak. Ez a hátrány azonban szerinte mérsékelhető lenne egy vállalkozói érdekvédelmi szövetség létrehozásával, mely a magyar–magyar gazdasági kapcsolatokat is erősítené az egész Kárpát-medencében.

Kiss Balázs

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?