Gyengébb idei hozam, ám jobb minőség

Dunaszerdahely. Az agrártermelők elégedetlenek a gabona felvásárlási árával. A feszültséget fokozza, hogy az aratás idejére sem alakult ki a tényleges ár és az agrárkamara idevonatkozó javaslatai sem találtak megértésre a felvásárlók és kereskedők körében.

Dunaszerdahely. Az agrártermelők elégedetlenek a gabona felvásárlási árával. A feszültséget fokozza, hogy az aratás idejére sem alakult ki a tényleges ár és az agrárkamara idevonatkozó javaslatai sem találtak megértésre a felvásárlók és kereskedők körében. Az árbizonytalanság okairól kérdeztük Sátor Lászlót, a Belar-Dunaj dunaszerdahelyi vezérigazgatóját.

„Való igaz, hogy a gabona tényleges felvásárlási ára mindmáig nem alakult ki. A termelők jelentős része még mindig nem tudhatja pontosan, mennyiért tudja értékesíteni terményét, de mi sem tudjuk, hogy mit fizethetünk a felvásárolt takarmány- és étkezési gabona tonnájáért. Ennek oka nem a felvásárlókban keresendő, nem kívánjuk lefölözni a termelők hasznát. A fő probléma a gabonaárak felvevőpiacának hiányával magyarázható, ezért nincsenek konkrét és végleges árak“ – magyarázta Sátor László, utalva arra, hogy szó sincs a minimális és garantált felvásárlási árak megkerüléséről.

„Jelenleg a felvásárolt gabonáért előleget fizetünk. Három hónap után kirajzolódhat a gabona világpiaci ára, s ehhez mérten egyenlítjük ki a termelők számláit. Addig is a takarmánybúza és -árpa tonnájáért 2700, míg a kenyérgabona tonnájáért 3700 koronát előlegezünk. Hangsúlyozom, ez nem végösszeg. Ha az elszámolás után az agrártermelők mégis kevesellnék a gabonájukért kapott összeget, megadjuk nekik a lehetőséget, hogy az előleg visszafizetése után magtárainkból elvigyék terményeiket és ott értékesíthetik azt, ahol többet kapnak érte. Ezekre raktározási költséget nem számolunk.“ A vezérigazgató elmondta, hogy a Belar-Dunaj magtáraikba az idén 20 ezer tonna takarmánybúzát és -árpát, 20 ezer tonna kukoricát, 10 ezer tonna kenyérgabonát és 2-3 ezer tonna sörárpát vásárolnak fel. A hektárhozamok gyengébbek a tavalyinál, a gabonafélék minősége felülmúlja a várakozásokat. Az eddig felvásárolt búza 60 százaléka „B“ minőségű élelmiszer-ipari kategóriába tartozik és 35 százaléka a „B“ minősítésnél is jobb, ami azt jelenti, hogy a sikértartalom meghaladja a 25 százalékot. Az esésszámmal sincs probléma. A sörárpánál eltérőek a minőségi mutatók. Voltak olyan parcellák, ahol a magvak nitrogéntartalma a 13 százalékot is meghaladja, tehát ez az árpa nem felel meg a söripar követelményeinek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?