Greenpeace: pozitívum

A Környezetvédelmi Alap irányításával, illetve a rendelkezésére álló pénz elosztásával kapcsolatosan felmerül a kérdés: képes lesz-e a környezetvédelmi tárca felügyelni az alapot, vagy a Reciklációs Alaphoz hasonlóan fokozatosan egyre kevesebb szóhoz jut majd?

A Környezetvédelmi Alap irányításával, illetve a rendelkezésére álló pénz elosztásával kapcsolatosan felmerül a kérdés: képes lesz-e a környezetvédelmi tárca felügyelni az alapot, vagy a Reciklációs Alaphoz hasonlóan fokozatosan egyre kevesebb szóhoz jut majd? Az új alap létrehozásának szükségességére Juraj Rizman, a Greenpeace környezetvédelmi szervezet szlovákiai szóvivője is felhívta a figyelmet.

A környezetszennyezés mely típusai a leggyakoribbak Szlovákiában?

Szervezetünk aktivistái és szakemberei a szennyezések két fajtájával szembesülnek leggyakrabban. Az elsőbe az egykori földműves szövetkezetek által gazdátlanul hagyott műtrágya- és gyomirtólerakatok tartoznak, melyek száma több százra tehető. Az állami szervek óvatos becslése szerint ma is mintegy 300-400 tonna gyomirtó szennyezi a környezetet. Jelentős környezetszennyező forrásként tartjuk számon az ipari létesítményeket is.

Mi indokolja ön szerint az alap létrehozását?

Főképp az, hogy a rendszerváltás óta eltelt tizenöt év alatt sem sikerült előbbre lépnünk a mérgező anyagok lerakatainak ügyében. Nem túldramatizált, hanem valós problémával állunk szemben, és néha úgy tűnik, nincs, aki kezébe vegye az ügyet.

Hogyan képzeli el az alap működését?

Az alapnak elsősorban a letűnt rendszerben létrehozott lerakatok felszámolását kell megcéloznia. Fontos, hogy a folyósított összegek elosztása transzparens módon történjen, követhető legyen. Nagy figyelmet kell szentelni majd annak is, hogy elsősorban a legkorszerűbb környezetkímélő technológiák alkalmazását támogassák, ne az olyan projekteket, melyek a környezetvédelem szempontjából kifogásolhatók.

Terveznek-e a jövőben is az ipolybéli szennyeződés felszámolásához hasonló akciókat?

Ezek az akciók nagyon költségesek, polgári társulásunk anyagi lehetőségei viszont korlátozottak. Ezért tovább szeretnénk bővíteni kapcsolatainkat az olyan társulásokkal, szervezetekkel, melyek a környezetvédelem terén is tevékenykednek. Együttműködésünk az Ipoly Unióval bizonyítja, hogy ez az út járható. (la)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?