<p>A gáz- és áramszolgáltatás díjszabása nyomán kirobbant lakossági elégedetlenség miatt a kormány és az Árszabályozási Hivatal is visszavonulót fúj. Robert Fico kormányfő a tegnapi kormányülést követően bejelentette: az Árszabályozási Hivatal felülvizsgálja a döntését, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy maradnak a tavalyi díjak.</p>
Fico térdre kényszerítette az Árszabályozási Hivatalt
A Fico-kabinet az elmúlt év végén is hatalmas hírveréssel jelentette be, hogy a szlovákiai családok az idei év elejétől kevesebbet fizetnek a gázért és a villanyért. Már az év első napjaiban kiderült azonban, hogy ennek az ellenkezője az igaz: háztartások ezrei idén jóval többet fizettek volna a gáz- és áramszolgáltatásért. Az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) döntésének köszönhetően az idei év elejétől átlagosan 2,6 százalékkal csökkent a lakossági gáz ára – nyilatkozta a Szlovák Gázművek (SPP) szóvivője, Milan Vanga. Ezzel párhuzamosan viszont változtattak a tarifákon is: az eddigi négy fogyasztói kategóriát (D1–D4) nyolcra növelték (D1–D8), sokan így az idei év elejétől egész más tarifába tartoznak, mint tavaly. Ennél is fontosabb azonban, hogy az Árszabályozási Hivatal a hálózati díjakat is megemelte, amelyek a fogyasztói ár 35%-át teszik ki. A D3-as tarifában, amelybe azok tartoznak, akik gázzal főznek, fűtenek és a vizet is ezzel melegítik, a hálózati díj havi szinten 7,75 euróról 22,20 euróra nőtt, az éves díj így 168 euróval emelkedett.
A drágulást az energiaszolgáltatók is elismerték. „Akik a D3-as tarifából a D4-esbe kerültek át, azoknak több mint a felét érintette a drágulás” – mondta Martin Semrič, a Magna Energia értékesítési menedzsere. A drágulás ellen az ellenzék is felemelte a szavát. „A hálózati díjak emelése miatt a családok idén többet fizetnek a gázért. A drágulást azok is megérzik, akiknek nincs is bevezetve a gáz, hiszen a vállalkozók a növekvő kiadásaikat kénytelenek lesznek beépíteni az áraikba” – nyilatkozta Jana Kiššová, az SaS alelnöke.
Problémák voltak azonban az áramszolgáltatással is. Radoslav Igaz, az ÚRSO szóvivője szerint az idei év elejétől átlagosan 4,3%-kal csökkent a villanyenergia ára. Ezzel párhuzamosan azonban biztosítéktól függően növelték a villanyóráért fizetett díjat. Akinek háromfázisú biztosítéka van, az havi 13,80 eurót fizethetett volna, miközben az átállás a kétfázisú biztosítékra korántsem olyan egyszerű. Az SaS parlamenti képviselője és energetikai szakértője, Karol Galek szerint az elmúlt napokban emberek tucatjai fordultak hozzájuk, a magas villanydíjakra panaszkodva. „Van olyan kisvállalkozó, aki tavaly egész évben 735 eurót fizetett az áramszolgáltatásért, idén pedig csak a hálózati díj 795 eurót venne ki a zsebéből” – mondta Galek. (mi, SITA, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.