<p>A Fico-kabinet meghajolt Brüsszel előtt: a múlt héten elfogadta az élelmiszertörvény módosítását, amely jövő év január elsejével lép hatályba. Az új szabályok szerint az üzletláncoknak már nem kell fel feltüntetniük, mekkora a szlovákiai élelmiszerek aránya az üzleteikben.</p>
Fico ma már úgy táncol, ahogy Brüsszel fütyül
A földművelésügyi tárca szerint a módosítással az Európai Bizottság követeléseinek tesznek eleget. „A módosított törvényben már nem szerepel az a paragrafus, amely szerint az üzletláncoknak fel kellett tüntetniük, mekkora a szlovákiai élelmiszerek aránya az üzleteikben. Az Európai Bizottság szerint ugyanis ez nem felelt meg az áruk szabad áramlását biztosító uniós szabályoknak. Megegyeztünk azonban a kereskedőkkel abban, hogy az egyes élelmiszerek eredetét önkéntesen jelölhetik” – erősítette meg Gabriela Matečná, a földművelésügyi tárca vezetője.
Lejárt szavatosság
Abban az esetben, ha az üzletek az Európai Unió valamelyik tagországából vesznek át élelmiszer-szállítmányt, az új jogszabály szerint ezt kötelesek lesznek jelenteni az élelmiszeripari felügyelet (ŠVPS) regionális hivatalainak. Az élelmiszerek minőségét is kötelezően jelezniük kell az élelmiszeripari felügyeletnek abban az esetben, ha az élelmiszer káros lehet az emberi szervezetre. Ugyanakkor a szavatossági határidő lejárta utáni élelmiszert csakis ingyenesen és kizárólag jótékonysági, humanitárius célokra szabad majd felkínálni. Az élelmiszerekről szóló jogszabály-módosítással a földművelésügyi tárca azt szeretné elérni, hogy takarékoskodjunk az élelmiszerekkel.
Szigorúbb ellenőrzés
Az új törvény szigorítja az ellenőrzést is. Ha az ellenőrzés során fény derül arra, hogy az üzlet nem iktatta be az ŠVPS elektronikus rendszerébe az eladásra szánt élelmiszert, nem jelölte meg az előírások szerint az élelmiszereket, illetve azok összetevőinek minőségét, esetleg nem megfelelő a kereskedő által kínált élelmiszer minősége, az ellenőrök 100-tól 10 ezer euróig terjedő pénzbírságot szabhatnak ki.
Módosított termékjelzés
Változást jelent a törvényben, hogy azon élelmiszergyártó kisvállalatok, amelyek legfeljebb 15 főt alkalmaznak, nem kötelesek feltüntetni egy-egy termék tápértékét. Módosítás az is, hogy a csomagolatlan élelmiszerek esetében a gyártóknak nem szükséges feltüntetniük az allergénekről szóló információt, ha ilyesmit nem tartalmaz a termék.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.