Fény, szellőzés, kilátás

<foto>18_1.jpg.. .. ..left</foto>Az a tény, hogy a tetőtérben is egészséges lakóteret lehet kialakítani, gondolom immár mindannyiunk számára köztudott. Azonban lényegesen kevesebben tudatosítják, hogy a tetőtér-beépítés során milyen buktatók leselkednek ránk. Ennek kapcsán szólítottuk meg a VELUX szakértőjét.

# Az a tény, hogy a tetőtérben is egészséges lakóteret lehet kialakítani, gondolom immár mindannyiunk számára köztudott. Azonban lényegesen kevesebben tudatosítják, hogy a tetőtér-beépítés során milyen buktatók leselkednek ránk. Ennek kapcsán szólítottuk meg a VELUX szakértőjét. A cég és munkatársai 60 éves tapasztalattal rendelkeznek a tetőtéri ablakok és a tetőtérbeépítések kapcsán. Reméljük, tanácsaik segítségével sikeresen elkerülik majd ezeket a buktatókat.

Életterünk minőségét több tényező is befolyásolja: a fény mennyisége, a szellőztetés lehetősége, a kilátás, a zaj kiszűrése, hőhatások, páratartalom, stb. Elfogadott tény, hogy klasszikus életterünkben mindezekre a tényezőkre az ablak van a legnagyobb hatással. Tetőterek esetén ez hatványozottan érvényes. Épp a tetőtéri ablak az, ami nagymértékben befolyásolja, hogy tetőtéri helyiségeink a nyugalom és kényelem oázisává válnak házunkban, vagy a tömérdek kompromisszum hatására szükségmegoldássá.

Mindezek elkerülése érdekében engedjék meg, hogy néhány tapasztalatunkat megosszuk Önökkel.

Ha feltesszük a kérdést, milyen feladatot lát el egy ablak, szinte mindenki számára kézenfekvő a válasz: szellőztetés és fényforrás. Sajnos csak kevesen gondolnak a kilátásra, a környezetünkkel való kapcsolattartásra. Lényegét csak annak hiánya esetén tudasítják. Homlokzati ablakok esetén a 80-90 cm-es parapetmagasság ezt automatikusan biztosítja. Tetőtérbeépítés esetén sajnos a tetőtér magasságának emelése érdekében bevett szokás a térdfal minél magasabbra emelése. Ennek következményeképp látómezőnk a tetőtéri ablakon keresztül a kék égboltra szűkül. Szlovákiában itt kezdődik a lakott tetőterek legnagyobb problémája.

Cégünk, a VELUX, Dániából származik, ahol a tetőterek nagyobb méretű kihasználását a 40-es években kezdték el. Ezidőtájt náluk is a minél magasabb térdfal kialakítása volt a cél, minek köszönhetően náluk sem volt ritka a tetőtéri ablakok esetén a 1,5 méteres parapetmagasság. Ennek alárendelve a nyitó kilincs a szárny alsó részére került. Eleinte ezt a megoldást ideálisnak tartották, hisz elegendő fényt és egyszerű szellőztetést tett lehetővé. Csak idővel merült fel a külvilággal való kapcsolattartás hiánya. Ennek elérése érdekében kénytelenek és hajlandóak voltak meglévő lakásaikban a tetőtéri ablakokat max. 1 méter magasságba átszerelni. Ennek eredményeképp azonban nehézkessé vált a szellőztetés, az ablak alsó részén elhelyezett kilincs miatt. Majd 15 évig tartott, míg a VELUX fejlesztő mérnökei előálltak az ideális megoldással. Az ablak nyitószerkezete annak felső részére került. Az így módosított tetőtéri ablakok ajánlott parapetmagassága 1 méter lett, ami ülve is kitűnő kilátást biztosított a helyiségben tartózkodók számára. Azóta 40 év telt el, s ez az időszak mérnökeinket igazolta. Az EU tagországaiban előírások szabályozzák a tetőtéri ablakok beszerelési magasságát, sorolják a lakásokat minőségileg kategóriákba. Ezen előírások teljes összhangban vannak ajánlásainkkal.

Tanuljunk a múlt hibáiból! Tetőtereinkben következetesen tartsuk be a tetőtéri ablakok ajánlott szerelési magasságát (1-1,2 m). Ezáltal nemcsak az építkezési normáknak megfelelően fogunk eljárni (STN 734301), de helyiségeinkben elkerülhetjük a tengeralattjáró hatást is. Fontos ajánlás, hogy felső nyitórendszerű tetőtéri ablakokat vásároljunk, melyek egyszerű manipulációt biztosítanak, és lehetővé teszik, hogy az ablak alatt bútorokat helyezzünk el. A szárny alsó részén elhelyezett kilincs ezt a lehetőséget gyakorlatileg teljesen kizárja.

Reméljük, rövid írásunk hozzájárul, hogy a jövőben egyre több minőségileg magasszintű tetőtérbeépítéssel találkozunk majd az ottélők legnagyobb megelégedésére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?