Farkas Pállal, a parlament költségvetési bizottságának elnökével

A pártoknak március végéig kellet elküldeniük a tavalyi gazdálkodásukról szóló kimutatást. Az adatokat az Ön által vezetett parlamenti pénzügyi és költségvetési bizottság most összegzi. Milyen a gyorsmérleg?
Ezt a lépést a politikai pártokról szóló törvény értelmében minden évben megtesszük.

A pártoknak március végéig kellet elküldeniük a tavalyi gazdálkodásukról szóló kimutatást. Az adatokat az Ön által vezetett parlamenti pénzügyi és költségvetési bizottság most összegzi. Milyen a gyorsmérleg?

Ezt a lépést a politikai pártokról szóló törvény értelmében minden évben megtesszük. A pillanatnyilag bejegyzett 107 politikai tömörülés közül 83 párt és 24 mozgalom, további öt párt pedig felszámolás alatt áll. Az összes bejegyzett politikai tömörülést megszólítottuk, hogy tegyenek eleget a törvényben megfogalmazottaknak. A 107-ből 57 nyújtotta be a jelentést, 34 nem reagált és 16 esetében azzal jött vissza a küldemény, hogy a cím érvénytelen.

Tizenhat esetben tehát a belügyminisztériumban bejegyzett cím érvénytelen. Van ezek között valamilyen politikailag jelentősebb párt is?

Nincs. A választások előtt mindig létrejönnek új pártok, amelyek a választásokat követően megszűnnek, illetve nem fejtenek ki politikai tevékenységet. Erre kell megoldást találni. A pártokról szóló törvény legutóbbi módosításakor a belügyminisztérium olyan hatáskört kapott, hogy ha a tömörülések nem tesznek jelentést a gazdálkodásukról, akkor megkezdhető a kiikatásuk folyamata. Remélem, a módosításnak köszönhetően tisztul majd a kép.

Sok szó esik arról, hogy a pártoknak egyre kevesebben nyújtanak támogatást adományként, mert a nevüket június 30-ig közzé kell tenni. Ön szerint miként kellene megoldani az ajándékozás kérdését?

A törvény erről egyértelműen rendelkezik: a tavalyi módosítással megoldottuk a nyilvánosság elé tárás problémáját. A pártok kötelesek a márciusi határidőt követő három hónapon belül a jelentéssel együtt az adományozók jegyzékét is nyilvánosságra hozni. Ez minden párt számára kötelező, gondolom, az interneten teszik majd közzé.

Az SDK az 1998-as választási eredményei alapján kapott évenkénti állami támogatását az anyapártjai közt adomány formájában osztja el. Jogszerű ez az eljárás?

Feltételezem, amikor az SDK létrejött, az azt alkotó pártok megállapodást kötöttek. Ezt az eljárást a törvény nem korlátozza, illetve nem szabályozza, s ha valamit a törvény nem korlátoz vagy szabályoz, az gyakorlatilag lehetséges. (kár)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?