Esnek az ingatlanárak a Balaton-parton

Siófok/Fonyód. A szlovákiai magyarok körében korábban sem volt népszerűtlen a balatoni nyaralás, az elmúlt évek gazdasági megszorításai miatt azonban még a korábbinál is többen keresik fel a közelebbi és még mindig olcsóbbnak számító nyaralóhelyet.

Siófok/Fonyód. A szlovákiai magyarok körében korábban sem volt népszerűtlen a balatoni nyaralás, az elmúlt évek gazdasági megszorításai miatt azonban még a korábbinál is többen keresik fel a közelebbi és még mindig olcsóbbnak számító nyaralóhelyet.

Egyre többen jönnek azonban rá arra is, hogy a magyar tenger mellett most érdemes ingatlanba fektetni. A balatoni ingatlanok forgalmazásával foglalkozó helyi cégek vezetői és más, a területtel foglalkozó szakemberek ugyanis szinte egyöntetűen úgy vélik, hogy nemcsak a tó vízszintje csökken, hanem a partján lévő ingatlanok ára is.

Szakemberek szerint a tóparton és a korábban oly népszerű háttértelepüléseken további jelentős árcsökkenés várható.

Az egyik legnagyobb forgalmú dél-balatoni ingatlanközvetítő cég vezetője úgy véli, hogy tovább erősödött az a tendencia, amely szerint 20 millió forint felett szinte semmit sem lehet eladni, kivéve néhány rendkívül frekventált helyen lévő, általában saját stranddal és kikötővel rendelkező luxusingatlant.

Ugyanakkor tény, hogy az eladásra kínált ingatlanok gazdái közül a többség még mindig vágyait fogalmazza meg, amikor árkalkulációt készít, de ma már legalább 40 százalékra tehető azok száma, akik immár reális áron, valóban szabadulni akarnak telküktől vagy villájuktól. Az okok között a balatoni ingatlanok folyamatosan növekvő fenntartási költsége ugyanúgy szerepel, mint az autópályadíj bevezetése vagy a szűkös családi költségvetés, amelyből már nem telik az épület felújítására. A tó egész térségében például köbméterenként több mint 600 forint a víz- és csatornadíj, míg az egyik legnagyobb dél-balatoni városban, Fonyódon egy 70 négyzetméteres ingatlan után évente már 40 ezer forint üdülőhelyi díjat kell fizetni, igaz, ebben benne van a szemétszállítás is.

Jelenleg számottevőnek mondható kereslet maximum 10 millió forint körüli, a vasút és a Balaton között lévő, felújításra, sőt inkább bontásra szoruló ingatlanok iránt van, de gyorsan ezeket sem könnyű eladni. Ebben az esetben egyébként csak a négyzetméterenként 15-20 ezer forint közötti telekárat fizetik meg, az épület állapota különösebben nem is érdekli a vevőt. Egy kevésbé frekventált dél-balatoni településen, például Balatonfenyvesen vagy Balatonmáriafürdőn, a tótól távolabb már egy-két éves, 250-300 négyzetméteres telken lévő, 60-80 négyzetméter alapterületű ikernyaralókat árulnak 8-9 millió forintért. Nagyjából ilyen áron egyébként félkész házakból az egész parton hatalmas a kínálat. A dél-balatoni térségben a telekárak emelkedése már az inflációt sem követi. A teljes infrastruktúrával ellátott vízparti, illetve annak közvetlen közelében lévő telkekért átlagosan 30 ezer, a vasút és a Balaton közöttiekért 15-20 ezer, a 7-es út és a vasút közöttiekért 10-15 ezer, míg az ettől délebbre lévőkért 5-10 ezer forintos négyzetméterárat kérnek.

Siófokon kereslet elsősorban a panelból épült, 55-60 négyzetméteres otthonok után van, ám legfeljebb 6-7 millió forint körüli áron. A déli part több településén – például Balatonbogláron és Siófokon is – épültek vagy épülnek olyan exkluzív vízparti, fürdőmedencés apartmanházak, amelyeket négyzetméterenként 300-400 ezer forint közötti áron kínálnak. Ezek az utóbbi időben kelendőek voltak, bár az általunk megkérdezett forgalmazók mindegyike azt válaszolta, hogy korlátozott számban még van eladó lakásuk. Hasonló tendenciákról számoltak be a balatonlellei Ingatlan Invest Kft.-nél is, hozzátéve, hogy a hitelfelvételi lehetőségek korlátozása tovább csökkentette a keresletet. Tavaly és az idei első félévben ugyanis kifejezett élénkülés volt tapasztalható a lakóépületként nyilvántartott balatoni ingatlanok piacán, hiszen ezeket kedvezményes kölcsönnel lehetett megvásárolni, ráadásul egy állandó lakos üdülőhelyi díjat sem fizet. Jelenleg is ezeket a maximum 14-16 millió forintos ingatlanokat – családi házakat és lakásokat – keresik a leginkább, persze csak azok, akik még élhetnek a kedvező hitelfelvételi lehetőséggel.

A szakemberek szerint a növekvő értékesítési nehézségek nem csekély részben az egyre nagyobb horvátországi kínálattal is magyarázhatók. Miközben a Balatonnál állandósult a hathetes főszezon, ez az Adria partján minimum májustól szeptember végéig tart, ami a bérbeadás szempontjából döntő tényező. Ráadásul az árak, bár az elmúlt időszakban emelkedtek, általában nem magasabbak, mint Magyarországon, sőt – az egyik hazai ingatlanforgalmazó például Zadar környékén 3 millió forinttól kínál most épülő, légkondicionált apartmanokat. (T, Vg)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?