Életet lehelt a tőzsdékbe az amerikai kamatvágás

New York/London/Frankfurt/Tokió/Pozsony. Pozitívan fogadták az ázsiai és az európai tőzsdék befektetői az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed keddi, radikális, 0,75 százalékpontos alapkamatvágását, ennek hatására kedden az európai börzék javában megállt az esés.

New York/London/Frankfurt/Tokió/Pozsony. Pozitívan fogadták az ázsiai és az európai tőzsdék befektetői az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed keddi, radikális, 0,75 százalékpontos alapkamatvágását, ennek hatására kedden az európai börzék javában megállt az esés. A japán Nikkei-index 2,04%-os erősödéssel fejezte be a szerdai kereskedést, miután idén eddig több mint 16 százalékot veszített értékéből; az eseményeket eddig is túlreagáló hongkongi Hang Seng-index most 10,7%-kal erősödött, összességében az amerikai banki döntés egész Ázsiában és Ausztráliában helyreállította, legalábbis átmenetileg, a pénzpiacok iráni bizalmat. Azonban ez a pozitív korrekció tegnap csak részben ragadt rá az európai tőzsdékre, a kezdeti lelkesedés gyorsan elillant, és újra erőteljesen lefelé mozdultak az irányadó európai indexek, főleg Londonban és Frankfurtban.

Európa kritizál, Soros kitart

A pozitív piaci reakciók a jelek szerint nem győzték meg a kamatvágás szükségességéről Jean-Claude Trichet-t, az Európai Központi Bank (EKB) elnökét. „Minden körülmények között, de különösen a jelentős piaci korrekciók és felfordulások megpróbáltatásai közepette egy központi banknak az a felelőssége, hogy szilárdan lehorgonyozza az inflációs várakozásokat, elkerülendő a még több bizonytalanságot a máris nagyon ingatag piacokon” – mondta az eurózóna jegybankelnöke. A főbankár hozzátette: „Megnézzük, hogy a reálgazdaság miként alakul a jövőben, mert annak lehet hatása az inflációra.” Az eurózóna inflációja egyébként decemberben 3,1%-os volt, ez a leggyorsabb ütem hat éve, és jóval följebb van az EKB által kijelölt kétszázalékos határnál. Hatvan éve a legrosszabb válság címmel írt cikket Soros György magyar származású üzletember a tegnapi Financial Timesban. A spekulánsként világhírnevet szerzett befektető szerint a fejlett világban a recesszió szinte elkerülhetetlen, viszont Kína, India és egyes olajtermelő országok komoly fellendülés előtt állnak, így nem világméretű recesszió, hanem a világgazdaság radikális átrendeződése várható, az Egyesült Államok viszonylagos hanyatlásával. Soros főleg az ebből származó politikai feszültségtől tart, ami szerinte az USA protekcionista politikája miatt „visszaesésbe vagy még rosszabba taszíthatja a világot”.

Óvatoskodnak az elemzők

A nemzetközi piac elemzői arra figyelmeztetnek: az amerikai gazdaság gondjai nem múltak el a kamatcsökkentéstől. A Credit Suisse vezető elemzője úgy vélte: a kamatvágás kevés ahhoz, hogy megelőzze az amerikai recessziót, kihúzza a csávából a pénzügyi szektort és a világ tőzsdéit. A davosi gazdasági csúcson felszólaló pénzügyi guruk szerint nincs sok esély, hogy a világgazdaság megússzon egy amerikai recessziót. „Véleményem szerint a világgazdaság nem tudja függetleníteni magát az amerikai recessziótól” – fogalmazott a világ egyik legismertebb pénzügyi közgazdásza, Nouriel Roubini. Roubini szavainak különös hangsúlyt ad, hogy az amerikai szakember volt az egyetlen a tavalyi davosi csúcson, aki azt mondta, az Egyesült Államokban a növekedés jelentős lassulásával kell számolni a hitel- és a lakásszektor válsága, illetve a magas energiaárak miatt. Roubini szerint egy komoly recesszióra is van esély, amely legalább három negyedévig tart majd, és amelynek során a másodlagos jelzálogpiac problémái megjelennek a hitelkártyák, a gépkocsikölcsönök és a vállalati hitelek piacán is. Az elemző szerint az is gond, hogy az amerikai és a világgazdaság egyik fontos tényezője, az amerikai „háztartás” túlköltekezett. Csaba László közgazdász szerint az már egyértel?mű, hogy recesszió van, de például az Európai Unió gazdaságát kevésbé érinti a pénzügyi válság. A recesszió már itt van, hiszen a bankok nyeresége visszaesett, és a tőzsdeindexek is zuhantak – mondta a közgazdász. A közgazdász kiemelte: az Európai Unió gazdasága elég zárt, a külkereskedelem 85 százaléka az unión belül zajlik, így ez védelmet jelent. Ugyanakkor ha egy nagy nemzetközi cég bajba kerül, az mindenhol érezteti majd a hatását, és a gazdasági növekedés lassulásával jár – tette hozzá Csaba László.

Szlovákia egyelőre megússza

Szlovákia gazdaságát nem érinti a válság, mert nem a szlovák jelzáloghitel-piac omlott össze, de az is igaz, hogy a tőzsdéken tapasztalt jelentős visszaesés hatással lesz hazánkban is, például a befektetési alapok zuhanó nyeresége, az ingatlanpiaci beruházóknak nyújtott szűkösebb hitelforrások révén. Emellett drágulhat a lakossági hitelfelvétel is. Á világgazdaság lefékeződésének lehet egy kedvező következménye is: érezhetően esdhet a nyersolaj ára, azaz a korábbinál olcsóbb lehet a benzin, a gázolaj, sőt a földgáz is. Pavel Sobíšek, az UniCredit Bank elemzője úgy látja: „Ha az Egyesült Államok gazdasági növekedésének üteme 1%-kal visszaesik, akkor az Európai Unió növekedése fél százalékkal mérséklődik, ami Csehország növekményéből 0,25 százalékot farag le.” Ugyanez lehet érvényes Szlovákiára is. Idén 7 és 7,50 százalék közötti gazdasági növekedési ütemet várunk, vagyis egy 0,25%-os kilengés még bőven belefér. (MTI, IR, FN, Nol, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?