<p>Kassa. Ha végül gazdát is cserél a kassai acélmű, az alkalmazottaknak még legalább egy évig nem kell aggódniuk a munkahelyükért. A jelenleg érvényes kollektív szerződés szerint a vállalat 2014-ig nem folyamodhat tömeges elbocsátásokhoz.</p>
Eladó a kassai acélmű
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A még idén nyáron felröppent találgatásokat követően e héten végre a kassai acélmű amerikai tulajdonosa, a U. S. Steel is elismerte, hogy a vállalat eladását fontolgatja. „Több ajánlatot is kaptunk a cégre” – jelentette be Ján Bača, a vállalat szóvivője, konkrétumokat azonban nem említve. „Nekünk azt mondták, hogy az eladásról szóló tárgyalások még az elején vannak, és akár több hónapot is igénybe vehetnek. Megtörténhet az is, hogy a U. S. Steel esetleg mégsem vonul ki a vállalatból” – nyilatkozta Mikuláš Hintoš, az üzem szakszervezeti vezetője. Korábban a világelső acélóriás, az ArcelorMittal szerepelt a sajtóhírekben mint lehetséges vásárló, a legújabb hírek szerint azonban a német ThyssenKrupp és ukrán cégek érdeklődnek a kassai üzem iránt. A ThyssenKrupp a sajtóhírek szerint az amerikai Alabamában található cégét cserélné le a kassaira. Az elemzők szerint azonban sokkal valószínűbb, hogy az új tulajdonos orosz vagy ukrán cég lesz. A vasmű több mint 11 ezer alkalmazottjának legalább egy évig ugyanakkor nincs oka az aggodalomra. „Az érvényes kollektív szerződés szerint a vállalatban 2014-ig nem lehetnek tömeges elbocsátások” – mondta el Hintoš, aki szerint a cég az alkalmazottakat levélben értesíti az eladással kapcsolatos részletekről.
Az amerikaiak terveiről egyébként az állam sem tudott. „Három hónapja tárgyaltunk a céggel, és az eladásról egy szó sem esett” – vallotta be Stanislav Jurikovič, a gazdasági tárca szóvivője. Hogy miért épp most szeretnének megválni az üzemtől, arról nem nyilatkoznak. Az okok között szerepelhet azonban az ágazaton belüli konkurenciaharc erősödése, és az is, hogy a cégnek két éve járt le az adókedvezménye. A U. S. Steel 2000-ben 60 millió dollárért vásárolta meg a kassai acélművet, átvállalva a cég 340 millió dolláros tartozását. A vállalat 2010-ig adókedvezményeket élvezett összesen mintegy 430 millió dollár értékben. Míg 2005-ben és 2006-ban az éves profitja meghaladta az 500 millió eurót, és még 2010-ben is 95,9 milliós nyereséggel zárta az évet, addig tavaly már csaknem 25 millió eurós veszteséget könyvelt el, miközben a bevételei meghaladták a 2,6 milliárd eurót. (mi, SITA, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.