Eladhatatlan vajhegyek

Pozsony. A szlovákiai agrártermelők vészharangot kongatnak: a legfőbb mezőgazdasági termékek piaca ugyanis bedugult, exporttámogatások (egyelőre) nincsenek, ugyanakkor az agyontámogatott külföldi termékek elöntötték a hazai piacot. Az agrártárca vezetése a tartalékalap felszabadításával akarja mérsékelni a sertéshús, a tej és a gabona piacán kialakult feszültséget.

A sertéshúspiacon már csaknem fél éve tart a feszültség, a legtöbb állattartó csak jócskán áron alul tudja eladni az EUROP minőségi besorolás szerint a legértékesebb csoportba sorolható hízóit, jelentős veszteséggel terhelve ezzel vállalkozását. Egyes visszajelzések alapján sokan állományuk csökkentését, az anyaállatok leölését fontolgatják. Viszont ennek következtében – előreláthatólag már őszre – a hiány jelei mutatkozhatnak a hazai sertéspiacon – figyelmeztetnek a szaktárca illetékesei. Ha ez nem lenne elég, a baromfi, a gabona, továbbá a tej- és tejtermékek piacán is a telítettség jelei mutatkoznak. Az utóbbi napokban egyre több hírt kapunk arról, hogy a tejfeldolgozó vállalatok a felvásárlás visszafogásával akarják orvosolni helyzetüket, illetve leapasztani a jelenleg mintegy 670 millió korona értéket elérő árukészleteiket, amelyek a beígért, ám eddig nem folyósított exporttámogatások miatt eladhatatlanoknak tűnnek. Az Intervenciós Agrárügynökség (IPA) forgóeszközök híján képtelen megtéríteni a vállalatoknak az elmaradt exporttámogatásokat, amelyek 230 millió koronát tesznek ki. A tejfeldolgozó üzemek óvatos magatartása ebben a helyzetben indokolt, hiszen amíg az ágazat 2001-ben 170 millió koronás nyereséget mutatott ki, addig a tavalyi évet már 123 millió koronás veszteséggel zárták. Ám ha mérsékelnék vagy ideiglenesen szüneteltetnék a szerződéses tejmennyiség felvásárlását, annak elsősorban a mezőgazdasági termelők innák meg a levét. „A hazai tejüzemek képtelenek lépést tartani az importtal” – fakadt ki Ján Bročko, a Szlovákiai Tejtermelők Szövetségének igazgatója, majd rámutatott arra, hogy amíg tavaly januárban 46 tonna vajat importáltunk, addig az idén már 273 tonnát, ugyanakkor a hazai tejüzemek képtelenek eladni saját készleteiket, az export pedig támogatások híján járhatatlan út. Hasonló a helyzet a sajtokkal is. Az agrárönkormányzat az IPA költségvetésének, likvid forrásainak megnövelésében látja a kiutat, ám javaslatukat a pénzügyminisztérium mereven elutasítja. Ivan Mikloš pénzügyminiszter szerint az agrártárca költségvetésében kell megtalálni a feszültség mérséklésének forrásait. A földművelésügyi minisztérium vezetése ugyan tud a kialakult piaci feszültségekről, ám eddig nem sok mindent tett, tehetett ellene. Simon Zsolt miniszter megígérte, hogy a tárca tartalékalapjából átutaltatja az elmaradt exportdotációk összegét, illetve 5 ezer tonna sertéshúsnak megfelelő konzerv exportját támogatja. A kivitel lebonyolítására versenypályázatot írtak ki, amely e héten zárul. A miniszter biztosította a termelőket, hogy a pénzt nem az agrártámogatásokból vonják el. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?