Pozsony. Két hét múlva jelentősen egyszerűsödik a vállalkozói engedély kiadása, az egyéni vállalkozásokról szóló törvény módosításának köszönhetően októbertől ugyanis kevesebb hivatalt kell felkeresnünk.
Egyszerűbb lesz a vállalkozói rajt
Jó hírnek számít ugyan, hogy olcsóbban juthatunk hozzá az iparengedélyhez, ezzel együtt azonban egy engedélyen már csak egy tevékenységet tüntethetnek fel. A szabadon űzhető vállalkozások iparengedélye például eddig ezer koronába került, ami 100 koronára csökken. Ha tíznél több tevékenységet szeretnénk feltüntetni az engedélyen, akkor érdemes minél hamarabb lépnünk. Míg jelenleg egy 15 tevékenységet tartalmazó engedélyért ezer koronát fizetünk, hamarosan 15 engedélyt kell ehhez kiváltanunk, ami 1500 koronába fog kerülni. Az elmúlt években ugyanakkor folyamatosan nőtt az egy vállalkozói engedélyen szereplő tevékenységek száma. 2005-ben például még átlagosan 6,4 tevékenység szerepelt egy engedélyen, tavaly már 7,8, idén pedig 8. Jó hír azonban, hogy az eddig kiadott engedélyeket a tevékenységek számának a korlátozása nem érinti.
Az iskolából kikerülő fiatalok számára nem egy esetben áthághatatlan akadálynak számított az érvényesülésük során, hogy az iparengedély kiadását több foglalkozási ágban 3 éves szakmai gyakorlathoz kötötték. A munkáltatók többnyire nem szívesen vesznek fel friss végzősöket, szakmai gyakorlat híján azonban vállalkozásba sem kezdhetnek. A munkaügyi hivatalokban így rengeteg olyan fiatalt regisztrálnak, akik vállalkozhatnának, de a törvény hibája miatt ezt nem tehetik meg. Hamarosan azonban ez is a múlté, a hároméves szakmai gyakorlat követelményét ugyanis törölték a törvényből azok számára, akik a tanult szakmájukban szeretnének vállalkozni. Mindez azonban fordítva is érvényes, vagyis akinek a szakmában már tízéves gyakorlata van, az akkor is kiválthatja a vállalkozói engedélyt, ha nem végezte el az ehhez szükséges iskolát.
Az egyéni vállalkozásokról szóló törvény módosítása során figyelembe vették azt is, hogy felszámolják a kerületi hivatalokat. A kormány ez utóbbi döntése 22 törvényt érint, köztük a vállalkozásokról szólót is. A kerületi hivatalok jogköreit a körzeti hivatalok és a belügyminisztérium között osztják el. Ezentúl így a szakmai felkészültséget vizsgáló bizottságokat a belügyminisztérium hozza létre, és ez a tárca nevezi ki és hívja vissza a tagjait is. A minisztérium méri fel a nálunk vállalkozni kívánó uniós tagországokból származó külföldiek szakmai felkészültségét. A szakmai gyakorlat jellegéről és hosszáról szóló igazolásokat a megyeszékhelyeken működő körzeti hivatalok végzik majd. (P, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.