<p>Idén is folytatódik a hazai élelmiszerek kiszorítása a szlovákiai üzletek pultjairól. A külföldi élelmiszergyártók inváziója miatt csak az elmúlt egy évben 630 munkahely szűnt meg.</p>
Egyre kevesebb a hazai termék a pultokon
A hazai élelmiszerek aránya az üzletekben (2011-2013) | Infographics
Az egyes üzletek között is azonban jelentős különbségek vannak. Daniel Poturnay, a Szlovák Élelmiszer-ipari Kamara (PKS) elnöke szerint az elmúlt egy évben csak egy üzletlánc, a Kaufland esetében nőtt a hazai élelmiszerek aránya, azonban ennél is csak 1 százalékponttal, míg a COOP Jednotánál nem történt változás 2012-höz képest. Az összes többi üzletláncnál csökkent a hazai élelmiszerek aránya. A legnagyobb csökkenést a CBA (7 százalékpont) és a Lidl (6 százalékpont) esetében mérték. Míg azonban a CBA ennek ellenére továbbra is azon üzletek közé tartozik, amelyek a legtöbb hazai élelmiszert kínálják, a Lidl a lista végén kullog. A GfK felmérése szerint a legtöbb hazai élelmiszert a COOP Jednota és a CBA kínálja, az előbbiben a hazai élelmiszerek aránya 64, az utóbbiban 57 százalék. A Lidl ezzel szemben csak 18 százaléknyi ilyen terméket kínál. Sok függ azonban az üzlet méretétől is. A legtöbb hazai élelmiszert a kisebb üzletek kínálják, ahol ezek aránya 61 százalék körül mozog. A szupermarketekben ez 51, a hipermarketekben pedig csak 45 százalék. A hazai élelmiszerek térvesztése az egész szlovákiai élelmiszeriparra negatív hatással van. Poturnay szerint az elmúlt egy évben további 8 élelmiszeripari cég ment csődbe, ami miatt több mint 630 munkahely szűnt meg. A szlovákiai élelmiszerek kiszorulásáért részben azonban a hazai gyártók is felelősek, hiszen az itthon gyártott élelmiszerek egy része drágább, mint a külföldi, márpedig a vásárlók nagy része még mindig az árat tekinti elsőrendű szempontnak. Példaként az a pozsonyi blogger említhető, aki a napokban elhatározta, egy ideig kizárólag hazai élelmiszert fog fogyasztani. A Markíza televíziónak nyilatkozó Slavomír Artim szerint a minőséggel ugyan nincs gond, az elmúlt időszakban azonban kénytelen többet fizetni az étkezésért, mint korábban. Zuzana Nouzovská, a földművelésügyi tárca élelmiszeripari szekcióvezetője szerint a hazai termelőknek nem tesz jót az újítások, az új termékek hiánya sem. „Az üzletláncoknak nem okozna gondot a külföldi termékek lecserélése szlovákra, a hazai gyártóknak azonban nincs meg az a technológiájuk, amivel teljesíthetnék az üzletláncok elvárásait” – vallja Nouzovská. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.