<p>Szlovákia egyik legnagyobb problémája továbbra is a rendkívül magas munkanélküliség, amin a vállalkozások működését meghatározó tényezők javításával lehetne segíteni. A szlovákiai vállalkozók helyzete azonban egyre kilátástalanabb, és látványosabb javulásra jövőre sem számíthatunk.</p>
Egyre kevésbé éri meg vállalkozni
Annak ellenére, hogy a szlovák gazdaságot sikerült némileg stabilizálni és a növekedési kilátások sem nevezhetők rossznak, a vállalkozók továbbra is rendkívül borúlátók” – nyilatkozta Róbert Kičina, a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) ügyvezető igazgatója. Hogy a pesszimizmusuk nem alaptalan, azt a PAS idei felmérései is alátámasztották, amelyek szerint a kormány elhibázott lépései miatt Szlovákiában idén tovább romlott a vállalkozók helyzete. „Az elmúlt hónapokban szigorítottak az adószabályokon és nőttek az adóterhek is, amit a vállalkozók rendkívül negatívan fogadtak” – tette hozzá Kičina. Hasonló véleményen van Daniel Poturnay, a Szlovák Élelmiszer-ipari Kamara (PKS) elnöke is. „Az élelmiszeriparban vállalkozók helyzete idén sem javult, épp ellenkezőleg, folyamatos romlásról beszélhetünk” – vallja Poturnay, aki szerint a kormány intézkedései egyáltalán nem segítettek az élelmiszeripari cégeken.
Rossz kezdet, rossz folytatás
Az idei év eleve rosszul kezdődött a vállalkozók számára, hiszen január elsején léptek életbe az adatvédelmi törvény módosításai, amelyek jelentős káoszt okoztak a vállalkozók körében. Az adatvédelmi törvény alapján a vállalkozóknak kiszabható büntetés felső határa például 300 ezer euró volt, a személyes adatokkal dolgozónak ráadásul az adott cég belső alkalmazottjának kellett lennie. Az évtized legrosszabb jogszabályának kikiáltott adatvédelmi törvény a vállalkozók szerint tetemes anyagi többletköltségeket rótt rájuk, ezért kezdettől fogva kemény kritikának vetették alá. A kormány ezekre csak a tavaszi elnökválasztási kampány kellős közepén lett figyelmes, Robert Fico kormányfő így a parlamenti képviselőket és a jogalkotást is saját kampánycéljaira használta fel. A módosításokat Fico terjesztette elő, a parlament pedig gyorsított eljárásban tárgyalta őket, így azok már április elsejétől életbe léptek. „A szabályokat ugyan némileg enyhítették, azonban még ezeket is rendkívül negatívan ítélik meg a vállalkozók” – nyilatkozta ezzel kapcsolatban Kičina.
Elhibázott adópolitika
Nem nézték jó szemmel a vállalkozók a kormány adópolitikáját sem, hiszen az év közepén újra emelték a járulékterheket. „Ahelyett, hogy a kormány a vállalkozói környezet általános javításán törte volna a fejét, részletmegoldásokkal rukkolt elő, amelyek csak a vállalkozók egy szűk csoportján segítettek, átláthatatlanná téve a rendszert” – mondta Kičina. Poturnay szerint az adóterhek növelése mellett a kormány az uniós normák által megköveteltnél is szigorúbb szabályozást vezetett be az élelmiszer-ipari vállalkozók számára, jelentősen rontva az ágazat versenyképességén.
Harc az adócsalók ellen
A Szlovák Vállalkozói Szövetség szerint nem szabadna megfeledkezni arról a pár pozitívumról sem, amit a Fico-kabinetnek sikerült elérnie. Kičina szerint a legjelentősebb előrelépésnek az adóbehajtás hatékonyságának a növelése tekinthető, aminek köszönhetően sikerült kiszűrni az adócsalókat és stabilizálni az államháztartást. „Meg kell dicsérnünk a kormányt az elektronikus közbeszerzési rendszer bevezetéséért is, ami átláthatóbbá teheti a közbeszerzéseket” – állítja Kičina.
Nem várható látványos javulás
Mit várnak a vállalkozók a jövő évtől? A PAS szerint 2015-ben is folytatódik a vállalkozói környezet romlása. „A vállalkozók szemszögéből jövőre sem számíthatunk semmi jóra. Hiszek ugyan abban, hogy a szlovák gazdaságnak sikerül megőrizni a stabilitását, aminek köszönhetően a kormány csökkentheti az államháztartási hiányt, örülnék azonban, ha a kormány ezt nem a bevételek folyamatos növelésével, hanem a kiadások fokozatos lefaragásával érné el. Erről azonban egyelőre szó sincs” – panaszkodik a PAS ügyvezető igazgatója. Szlovákiának szerinte manapság nem az olyan szociális csomagokra van szüksége, mint amilyen például a diákok és nyugdíjasok számára bevezetett ingyenes utazás volt. „Az ország legnagyobb problémájának manapság a rendkívül magas munkanélküliség tekinthető, ezen pedig csak a vállalkozói környezet javításával lehet segíteni” – jegyezte meg Kičina. (SITA, TASR, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.