<p>Szlovákia tavaly jóval felelőtlenebbül gazdálkodott, mint azt a kormány eredetileg állította. A miniszter a statisztikákat hibáztatja.</p>
Egy mítosszal kevesebb: irtó pocsékul gazdálkodunk
A kormány nagyon jól gazdálkodik, a gazdaság felpörgött, ezért van miből osztogatni – ismerős valahonnan a szöveg? Robert Fico miniszterelnök tavaly többször is ezzel érvelt, amikor az ún. szociális csomagok egyes pontjait prezentálta.
Az Eurostat napokban közzétett jelentéséből kiderül, hogy messze nem volt olyan rózsás a helyzet, mint ahogy azt Ficóék állították. Míg a pénzügymisztérium korábban azzal számolt, hogy az államháztartás hiánya 2015-ben a GDP 2,5%-a lesz – ezt írták a költségvetésről szóló törvénybe is –, az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat tegnap kiadott jelentése szerint végül elérte a 3 százalékot, az egy évvel korábbi 2,7 százalékkal szemben.
A pénzügyminisztérium ezt azzal magyarázza, hogy az Eurostat váratlanul úgy döntött, nem számítja be a bevételekbe a Cargo vasúti teherfuvarozó által visszafizetett 117 millió eurós hitelt és a lakásfejlesztési alap 200 millió eurós bevételeit sem, ráadásul az önkormányzatok teljesítménye sem felelt meg az elvárásoknak.
„Az Eurostat döntését nem tartjuk tisztességesnek” – nyilatkozta Peter Kažimír pénzügyminiszter. Eugen Jurzyca, az SaS gazdasági szakértője és a parlament pénzügyi bizottságának az alelnöke szerint azonban nem ez az első eset, hogy a kormány képtelen teljesíteni a takarékosságról szóló ígéreteit. Pedig a kabinet nem is vállalta túl magát: míg 2012-ben arról szóltak a tervek, hogy 2015–2016 tájékén már 2% alatti lesz a tervezett hiány, addig menet közben alábbhagyott a lendület. Az ok: így többet lehetett elkölteni.
„Már az egymást követő második évben nem sikerült teljesítenie a kormánynak a tervezett költségvetési hiányt, és a 2016-os évre is érvényes, hogy utólagos intézkedések nélkül az 1,98%-os deficitcél elérhetetlen messzeségben van” – figyelmeztet Ódor Lajos, a Költségvetési Tanács tagja. A közgazdász rámutatott: a tanács már a költségvetés tervezésekor rámutatott a bevételi oldalon lévő veszélyekre, ám nem hallgatták meg. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.