Egy hattyúdal utolsó taktusai

A pénzügyminisztereknek az a szerep rendeltetett, hogy népszerűtlenek legyenek. Ők azok, akiket – jogosan, jogtalanul – a magas adók, az alacsony nyugdíjak, az infláció, az árak növekedése miatt bírálunk. Ha nem fogják erősen a gyeplőt, azt az ország gazdasági helyzete sínyli meg, ha keménykezűek, azt a népszerűségük. Nincs ez másként Brigita Schmögnerovával sem.

„Az ilyen pozícióra az ember éveken át készül”Somogyi Tibor felvételeA Demokratikus Baloldal Pártjának (SDĽ) miniszter asszonya nem először került a bírálók össztüzébe, hattyúdalának utolsó taktusait azonban pártja országos tanácsa kottázta le, amikor szombaton távozásra szólította fel Schmögnerovát.

Az indok – vagyis a vagyonnyilatkozatok és -bevallások ügye – sokaknak, így a pénzügyi tárca vezetőjének is nevetségesnek tűnt. Schmögnerová egy tegnapi rádióinterjúban azt mondta, Pavel Koncoš pártelnök az első adandó alkalmat kereste, hogy megszabaduljon tőle. A Twist rádiónak nyilatkozva elismerte ugyan az ívek szétosztásával kapcsolatos logisztikai komplikációkat, azonban emlékeztetett rá, a vagyonbevallások sima lefolyásának érdekében abba is beleegyezett, hogy egy hónappal meghosszabbítsák a nyilatkozatok beadásának határidejét. Nemcsak menesztésének indoklása háborította fel Schmögnerovát, hanem az a tény is, hogy az SDĽ országos tanácsának fogalma sincs, kit lehetne helyébe ültetni. „Amikor megkérdeztem, ki lesz az utódom, azt mondták, még nem tudják. Felelőtlenség úgy visszahívni a pénzügyminisztert, hogy még nincs meg az utódja. Egy ilyen pozícióra az ember egész életén át készül, és még így is eltart egy jó ideig, amíg belejön. Erre most már nincs idő” – mondta a tegnap délután leváltására váró miniszter asszony. Ha nem is egy életen keresztül, de jópár évig mindenképpen készült a pénzügyminiszteri posztra a most 54 éves politikus. Brigita Schmögnerová a pozsonyi közgazdasági főiskolán, majd a Comenius Egyetemen tanult, matematikai statisztikából és gazdasági matematikából képezte magát. A gazdaságtudományok kandidátusaként tudományos kutató, majd a Szlovák Tudományos Akadémia Gazdasági Intézetének makroökonómiai osztályvezetője. A Moravčík-kormányban gazdasági miniszterelnök-helyettes, majd a parlament pénzügyi bizottságának tagja. 1998 tavaszán pártja a köztársasági elnöki posztra is jelöli Schmögnerovát – mint tudjuk, sikertelenül. A legnagyobb szakmai elismerést az Euromoney Institutional Investor PLC-től kapja, a brit folyóirat a 2000-es év legjobb pénzügyminiszterének kiáltja ki.

A háta mögött csak „Brutális Brigita”-ként emlegetett politikus Horváth Mihály, az ING Bank elemzője szerint minisztersége idején nem hajtott végre igazán fontos reformokat, legalábbis ami a közpénzek kezelését illeti, és a pénzügyminisztérium elavult struktúráját sem tudta megreformálni. „Brigita Schmögnerová eddigi ténykedésének pozitívuma, hogy hidat képezett a kommunista baloldal és Ivan Mikoš gazdasági miniszterelnök-helyettes között, viszonylag nyugodt helyzetet hozva létre a kormányban”. A banki elemző lapunknak elmondta, a pénzügyminiszter menesztését leginkább a gázművek (SPP) privatizációja sínyli meg. „Ha nem valósul meg az SPP magánosítása, az Európai Unió és a hitelminősítő cégek Szlovákiába vetett bizalma is megrendül, hiszen nem lehet megvalósítani a nyugdíjreformot, csökken az ország gazdasági szavahihetősége, így a nyugati befektetők is elfordulhatnak Szlovákiától. Ez befolyásolja majd a szlovák korona stabilitását és a hosszú lejáratú kamatok mértékét is” – figyelmeztetett az ING elemzője.

Schmögnerová menesztésének következményeként a legtöbben a baloldal radikális szárnyának megerősödését említik. Megoszlanak a vélemények arról is, mi a célja az SDĽ-nek azzal, hogy új mederbe akarja terelni az SPP privatizációját. Ha Peter Magvaši váltaná fel a miniszteri bársonyszékben a megvesztegethetetlennek tartott Schmögnerovát, megfigyelők szerint nem zárható ki, hogy a most már Pavel Koncoš nevével fémjelzett párt emberei igyekeznek majd megkaparintani az SPP vagyonát. Óvatosabb elemzők úgy vélekednek, az SDĽ meggondolatlan módon mindössze teljesen le akarja állítani az SPP magánosítását – ennek a döntésnek azonban a fent említettek miatt nagyon negatív következményei lennének.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?