<p>A második nyugdíjpillér tavaly hozamai csupán 1 és 2 százalék között mozogtak, miközben a részvénypiacokon simán lehetett 8–10 százalékos profithoz jutni. </p>
Drágán adják a nyugdíjat
A pénzügyminisztérium égisze alatt működő Pénzpolitikai Intézet (IFP) ezért bírálta a nyugdíjalapok befektetési politikáját. Az érintettek viszont azzal vágtak vissza, hogy éppen a Fico-kormány nyirbálta meg befektetési lehetőségeiket, túlságosan is biztonságra kell törekedniük, az óvatosságnak meg éppen a kisebb hozam az ára. Az IFP az önkéntes, harmadik nyugdíjpillér működtetőit is ostorozta: az utóbbiakat a túlzott működtetési költségeik miatt. Az intézet számításai szerint az éves hozam 50–55%-át teszik zsebre az önkéntes nyugdíjpénztárak. „A pénzpiac többi szereplőivel egybevetve valóban magasak a kezelési költségeik” – nyilatkozta Jiří Cihlář, a NextFinance elemzője. A II. nyugdíjpillérhez képest a harmadik pillér kb. 700 ezer ügyfele ötször, esetenként hatszor többet fizet számlája vezetéséért cserébe. Bár az önkéntes nyugdíjpénztárak azzal védekeznek, hogy a kezelési költség a rájuk bízott vagyon nagyságának függvénye, a munkaügyi minisztérium máris dolgozik egy olyan törvénymódosításon, ami a jelenlegi felére faragná le a költségeket. Így több maradna az ügyfeleknek, akiknek pénze eleve alacsony szinten kamatozik: az utóbbi 12 hónapban a hozam 1,4 és 2,7 % között alakult. (shz, HN)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.