Pozsony. Az 1999. január elsején életbe lépett jövedelemadóról szóló új törvény az adóköteles személyek számára különlegességet tartogatott: adójuk egy százalékát közhasznú célokra fordíthatják.
Döntés adónk egy százalékáról
A figyelmes olvasó azonban észrevehette azt is, hogy az említett rendelkezés hatályba lépését két évvel kitolták, ami arra engedett következtetni, hogy az állam ezen csekélyke adójövedelem-forrásáról is csak nehéz szívvel képes lemondani; sőt az sem lett volna meglepő, ha a rendelkezést még hatályba lépte előtt módosították volna. Ez azonban szerencsére nem következett be. Az állampolgárok így adójuk egy részét elajándékozhatják, s mindez többletköltséggel sem jár. Az adót így is, úgy is meg kell fizetniük,mindössze annak felhasználási célja változik; sőt az adózó pontosan tudhatja, az általa felajánlott összeget milyen célra fordítják.
Vitatkozhatnánk arról, hogy az adó egy százaléka sok-e vagy kevés; az egész akció sikere azon múlik, hogy a kormánytól független szervezetek vajon mennyire győzik meg a lakosságot; mindeközben persze legfőképp arra törekedve, hogy a pénzeszközök jogtalan felhasználásával kapcsolatban rájuk a gyanú leghalványabb jele se vetődjék.
A dolog egyetlen szépséghibája az, hogy a törvény túlságosan is leszűkítette az egy százaléknyi adóra pályázható szervezetek körét: adónk egy százalékát ugyanis csak a harmadik szektorban működő szervezetek, nevezetesen a polgári társulások, alapítványok, a befektetésekkel nem foglalkozó alapok, nem haszonszerzés céljából létrehozott közhasznú tevékenységet folytató szervezetek, továbbá egyházi- valamint nemzetközi elemet felmutató szervezetek és a Vöröskereszt kaphatja meg. Mindezen szervezetek tevékenységi körének egyúttal a jogszabályban meghatározott tevékenységi körökkel is egyeznie kell. Ezek közé tartoznak a szellemi értékek, az emberi jogok, a környezetvédelem, a kulturális értékek és az egészség védelmével kapcsolatos, valamint a szociális támogatást nyújtó tevékenységek. Ebből következően adónk egy százalékát iskolának, melybe gyermekeink járnak vagy kórháznak, ahová mi is könnyen bekerülhetünk, nem ajándékozhatjuk. A törvény kiskapuja ugyan lehetőséget nyújt arra, hogy az iskolák mellett működő, szülőket tömörítő polgári társuláson keresztül juttassuk el adományunkat az általunk kiválasztott oktatási intézménynek. Ennek legfeljebb a törvény azon rendelkezése szabhat gátat, amely meghatározza, hogy ily módon csupán a legalább két éve működő társulások támogathatók. S hogy néz ki mindez a gyakorlatban? Az egész eljárás, amely során papírmunkából nem lesz hiány, azzal indul, hogy az adóját ajándékozni kívánó személy egy, az adóhivatalnak címzett nyilatkozatban jelenti ki, hogy adója 1 százalékát egy általa megnevezett társaságnak kívánja eljuttatni. Ezt a kijelentést a vállalkozónak április 15-ig, a munkaviszonyban levő alkalmazottnak április végéig tanácsos megtennie. Ez utóbbinak mellékelnie kell munkáltatója igazolását adója tényleges elvezetéséről is. További feltétel az is, hogy sem az ajándékozónak, sem az ajándékozottnak sem adóhátraléka, sem biztosítókkal szembeni tartozása nem lehet.
A megajándékozandó, nem haszonszerzés céljából létrehozott szervezeteknek január végéig közjegyzőnél kell bejegyeztetniük magukat. A közjegyző, amennyiben igazolja, hogy az adóért folyamodó szervezet az összes törvénybe foglalt feltételt teljesíti, ezt a tényt a közjegyzői kamara tudomására juttatja, amely az adók egy százalékára jogosult személyek jegyzékét vezeti.
Amennyiben tehát valaki úgy dönt, hogy adója egy százalékát közhasznú célokra fordítja, az adóhivatal az írásos nyilatkozat megtételétől számított 60 napon belül átutalja az összeget. A jogszabály kiköti, hogy amennyiben a megajándékozott szervezet az ajándékozott adó átutalásától számított egy éven belül megszűnik, a számára nyújtott támogatást köteles az állami költségvetésbe visszajuttatni, kötbérrel megterhelve. Hasonló büntetés vár azokra a szervezetekre is, amelyek az idén kapott összeget legkésőbb 2003 végéig nem használják fel. Szakemberek véleménye szerint az adózók leggyakrabban a helyi szinten működő szervezeteket támogatják majd. Az összegyűlt pénz így mindenekelőtt a régiójukban levő problémák orvoslására kerül felhasználásra, s a szervezetek közelsége talán elegendő garanciát nyújt majd azok ellenőrzésére is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.