<p>A munkavállalók 40 százaléka attól tart Szlovákiában, hogy még az idén, vagy jövőre elveszíti állását. Ennél nagyobb félelemben már csak a görögök élnek, ahol minden második munkavállaló – 51 százalék – tart attól, hogy hamarosan az utcára kerül.</p>
Bizonytalanság: a munkavállalók 40 százaléka fél attól, hogy elveszíti állását
Az Eurobarometer felmérése szerint a szlovákiai dolgozók nagyon nagy hányada tart attól, hogy a következő 12 hónapban nem marad meg a munkahelye. A Postabank az Eurobarometer felméréséből kiindulva arra mutat rá, hogy ez az uniós átlagnál sokkal rosszabb arány. Ugyanilyen borúlátóak a ciprusiak, a többi ország munkavállalója valamivel derűsebben tekint ilyen szempontból a jövőbe. Litvániában, Bulgáriába és Spanyolországban is hasonlóan pesszimisták a munkavállalók, mint nálunk. A boldog Ausztria viszont a másik véglet, ott a munkavállalóknak csak 6 százaléka fél attól, hogy elbocsátják. Nem tartanak munkahelyük elvesztésétől a svédek, a finnek és a németek sem. Optimisták a csehek is – csak tíz százalékuk fél attól, hogy a közeljövőben munkanélkülivé válik. „A bizonytalanság mértéke nagyobb azokban az országokban, ahol már megélték a munkanélküliségi arány hirtelen növekedését. Optimisták és magabiztosak azon államok lakói, ahol kicsi a munkanélküliség” – fejtette ki Eva Sadovská, a Postabank elemzője.
Szlovákiában a munkanélküliségi arány megközelíti a 14 százalékot.
Orvosok, pszichológusok arra figyelmeztetnek, hogy a munkahely elvesztésétől való félelem ördögi kör. Egyrészt a munkavállaló, ha beteg is, nem mer betegszabadságra menni, épp a munkahely elvesztésétől való félelme miatt. Másrészt maga a tény, hogy valaki fél a munkahely elvesztésétől, megbetegítheti, komoly pszichoszomatikus, leginkább szív- és érrendszeri, valamint emésztőszervi betegségeket okozhat, és nagyon gyakori a depresszió kialakulása is. Mivel a betegek gyakran még ekkor sem fordulnak orvoshoz, az állapotuk csak tovább súlyosbodik, azokban az országokban tehát, köztük Szlovákiában is, ahol magas a munkanélküliség, a komolyabb betegséggel küzdők száma is magasabb. (sán, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.