Párizs/Pozsony.
Biobenzin: többet árt, mint használ?
A bioüzemanyagok terjesztése mellett érvelők – a Világgazdaság lap szerint – alapvetően azt hangsúlyozzák, hogy a technológia biztonságosabbá teszi az üzemanyag-ellátást, csökkenti a károsanyag-kibocsátást, növeli az agrárszektor bevételeit. Bár az OECD is elismeri, hogy a bioüzemanyagok 2050-re a világ fogyasztásának 11%-át fedezhetnék, a jelenlegi őrült ütemű terjeszkedést elhibázottnak tartja. Például a túlzott termőföld igény miatt a technológia Szlovákiában is jelentős mértékben növeli az élelmiszerárakat. Másrészt a bioüzemanyagok maximális elterjedése is csak 3%-kal csökkentené a világ széndioxid kibocsátását, ami igen csekély mérték. Harmadrészt a szubvenciók többsége nem tesz különbséget a különböző bioüzemanyagok között azok ökológiai mérlege szerint, így olyanokat is támogatnak, melyek nem tekinthetők egyértelműen jobbnak a kőolajnál.
Az OECD a jelenleg alkalmazott támogatások eltörlését javasolja és helyettük a maiaknál környezetkímélőbb bioüzemanyagok kifejlesztését szorgalmazza. Az EU célkitűzése az, hogy 2020-ig minden tagállamban a teljes üzemanyag fogyasztás 10%-át bioetanolból kell fedezni. Jelenleg az arány 1,8%-ra tehető és közbenső célként 2010-re 5,75%-ot kellene elérni. A bioüzemanyagok között alapvetően a cukornád, vagy kukorica felhasználásával készülő bioetanolt, valamint a repce- vagy napraforgó-olajból előállított biodízelt különböztethetjük meg. (pf, t, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.