Az ezredforduló óta nem volt ilyen olcsó a cukor

Az aszály miatt drágulhat a cukor
Pozsony |

A szlovákiai üzletekben a cukor átlagára az elmúlt hetekben ugyan enyhén nőtt, azonban még így is sokéves mélyponton van. Nagyobb tartalékokat nem érdemes belőle felhalmozni, az elemzők szerint ugyanis az elkövetkező időszakban sem kell számítanunk a cukor látványos drágulására.

A cukor a szlovákiai háztartások számára alapélelmiszernek számít, így azon termékek közé tartozik, amelyeknek az árváltozására különösen érzékenyek vagyunk. A jó hír, legalábbis a vásárlók számára, hogy az uniós cukorkvóták felszámolását követően látványosan csökkent a cukor ára, és durva kilengésre az elemzők idén sem számítanak.

„A cukor világpiaci ára tavaly szeptemberre 11 éves mélypontra zuhant, azóta ugyan enyhén drágult, de még mindig sokéves mélyponton van. Ami biztos, hogy az elkövetkező egy évben sem kell nagyobb áremelkedésre számítanunk”

– nyilatkozta Eva Sadovská, a Szlovák Gazdaszövetség (SFD) agrárholding elemzője.

A világpiaci árak csökkenését a szlovákiai vásárlók is megérezték. Tavaly decemberben egy kilogramm kristálycukorhoz átlagosan 63 centért juthattunk hozzá. Ilyen alacsony árra Szlovákiában 2001 óta nem volt példa. „Az idei év első két hónapjában ugyan 68 centre nőtt az átlagár, ez azonban még mindig jóval elmarad a korábbi években mért ártól. 2012-ben például még 1,10 és 1,20 euró között mozgott a kristálycukor kilónkénti átlagára, és még 2017-ben is 90 centhez közelített” – tette hozzá Sadovská.

A valódi áttörést az uniós cukorkvóták felszámolása hozta magával, azóta, vagyis 2017 őszétől 2019 februárjáig Szlovákiában 21 százalékkal csökkent a cukor átlagára, ami a második leggyorsabb áresés volt az egész Európai Unióban. Szlovákiát csak a csehek előzték meg, 37 százalékos árcsökkenéssel.

Szlovákiában az egy főre jutó éves cukorfogyasztás már hosszabb ideje nagyjából 30 kilogramm körül mozog.

2016-ban például országos viszonylatban 171 ezer tonna cukor fogyott, miközben a hazai termelés csupán 112 ezer tonna volt, vagyis a hazai termelők képtelenek voltak kielégíteni a szlovákiai keresletet. „Azóta változhatott a helyzet, hiszen 2016-ban még érvényesek voltak a cukorkvóták, vagyis a hazai termelőknek meg volt kötve a keze. Ha többet termeltek a megengedettnél, azt nem értékesíthették az élelmiszerpiacon. Ez most ugyan már nem érvényes, a termelőket ezúttal azonban az alacsony felvásárlási ár riaszthatja el, ami hosszabb távon tovább növelheti Szlovákia kitettségét a behozatalnak” – mondta Sadovská, aki szerint Szlovákiának gondot okozhat az is, hogy világszerte egyre nagyobb szerepet kap a nádcukor a cukorrépából előállítottal szemben. Szlovákiában a cukorpiaci kilengések leginkább Nyitra és Nagyszombat, enyhébb mértékben Pozsony és Trencsén megyét érintik, ezekben termesztik ugyanis a legtöbb cukorrépát. Tavaly ezt 22,1 ezer hektáron termesztették az országban, a termés pedig meghaladta az 1,3 millió tonnát. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?