Az eladósodottság veszélyeire figyelmeztet az OECD

Párizs |

<p>Az államadósságok magas szintjének a gazdaságra gyakorolt kedvezőtlen hatásaira figyelmeztetett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet. Az OECD szerint például Görögország esetében az államadósságnak hosszú távon nem lenne szabad meghaladnia a bruttó hazai termék (GDP) 35 százalékát a jelenleg 180 százalék körüli arány helyett.</p>

Pénteken kiadott jelentésében a 34 fejlett gazdaságú országot tömörítő szervezet rámutatott, hogy az államadósság bizonyos szint fölötti nagysága árt a gazdaságnak és gazdasági stabilizációs képességnek. Az erősen eladósodott országok egyebek között elveszíthetik a piacok bizalmát, ami hitelfelvételi költségeik megugrásával jár. Az adósságnak a gazdasági növekedésre és az anticiklikus költségvetési politikára gyakorolt hatását, valamint az állami infrastrukturális beruházások és az adósság közötti kapcsolatot figyelembe véve úgy tűnik, hogy nagy általánosságban a GDP 80 százalékánál nagyobb bruttó adósság káros következményekkel jár. Főleg a nyomott gazdasági növekedés miatt az államadósságok szintje jelentősen emelkedett. Az OECD-tagállamok átlagában a GDP 111 százalékára nőtt 2013-ra, ami a második világháború vége óta a legnagyobb arány - mondta Catherine Mann, a szervezet főközgazdásza a jelentést ismertetve. Mann felszólította a tagállamok kormányait, hogy prudens adósságcélt szabjanak meg középtávra, mert ezek a célok horgonyként szolgálhatnak a költségvetési politika fenntarthatóságának biztosításában és egy esetleges sokkhatás kivédésében.  A nemzetközi empirikus összehasonlítások alapján a különböző országokban a hosszú távot tekintve más-más szintnél válik veszélyessé az államadósság mértéke.  Az OECD-tagállamok három csoportra oszthatóak. A legfejlettebb országok, köztük az Egyesült Államok, Japán és Nagy-Britannia, a hazai össztermék 70 és 90 százaléka közötti sávig adósodhatnak el nagyobb kockázatok nélkül, de az eurót használó 19 ország esetében ez az arány 50 és 70 százalék között mozog. Az euróövezeti országoknak sokkal óvatosabbnak kell lenniük, mivel a nemzeti valutát használó országokkal ellentétben nem tudják a gazdasági növekedés támogatására használni a monetáris politikát. A feltörekvő országok államadósságának a GDP legfeljebb 30-50 százalékát lenne szabad elérnie, hogy ki tudják a védeni a tőkeáramlás ingadozásait. A maastrichti kritériumok alapján az euróövezeti tagállamok államadósságának mértéke nem haladhatná meg a 60 százalékot, de ezt kevéssé tartják be az érintettek.  Az OECD nem javasolja, hogy a kormányok gyorsan csökkentsék az államadósságot biztonságos szintre, mivel jelenleg a munkahelyeket teremtő és a fiskális konszolidációt aládúcoló gazdasági növekedés támogatása a legfontosabb feladat. Azt viszont ajánlja, hogy tegyenek intézkedéseket az adósságállomány közép- és hosszú távú csökkentésére 2040-es határidővel.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?