Az egzotikus szuvenír veszélyei

<p>Pozsony. Megkezdődött az utazási szezon, az egzotikus célpontokat választó turisták szinte mindenhol találnak olyan piacot vagy állatkereskedést, ahol a helyi növény- vagy állatvilág élő vagy kipreparált egyedeit árulják. Nem árt azonban az óvatosság, hiszen évről évre egyre több turista akad fenn a vámosok hálóján, miközben egyes országokban az ártatlannak vélt szuvenírért akár börtönbe is kerülhetnek a gyanútlan turisták.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A szlovákiai turisták körében is egyre nagyobb divatnak számít a külföldi kirándulásról egzotikus ajándékkal hazatérni. A többség persze megelégszik a kagylókkal vagy a preparált növényekkel, olyanok is akadnak azonban, akik vadon élő állatokat próbálnak meg átcsempészni a határon. Hogy az egzotikus szuvenírek egyre vonzóbbak, azt a központi adó- és vámhivatal adatai is alátámasztják. Patrícia Macíková, a központi adó- és vámigazgatóság szóvivője szerint míg 2009 előtt évente száznál kevesebb egzotikus szuvenírt füleltek le a szlovák vámosok, 2010 óta ezek száma folyamatosan nő.

A szlovák vámosok a turistákkal szemben a Washingtoni Egyezmény vagy más néven CITES (Egyezmény a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről) alapján járnak el. Ez utóbbi olyan nemzetközi kormányközi egyezmény, amelyet azért hoztak létre, hogy a vadnövények és -állatok egyedeivel folytatott nemzetközi kereskedelem ne veszélyeztesse fennmaradásukat. Az egyezmény hatálya alá közel 35 ezer állat- és növényfaj tartozik. A nemzetközi kereskedelemben mind az élő állatok és növények, mind pedig azok részei, származékai (pl: elefántcsont, pézsmaszarvas pézsmamirigy váladéka, kaviár, hüllőbőrből készült táskák stb.) előfordulnak, ezért a CITES hatálya alá tartozó fajok vonatkozásában azok minden felismerhető részére is kiterjesztette a védelmet. Erre azért volt szükség, mert a legtöbb esetben a fajokat nemcsak élő példányaik befogása, hanem a belőlük készített termékekkel folytatott kereskedelem is fenyegeti.

A szlovákiai turisták leggyakrabban a különböző korallfajokból készült ékszereket, tengeri teknős páncéljából készült termékeket, kagylókat és csigákat, vadon élő madarak tollából készült ajándéktárgyakat próbálnak meg átcsempészni a bőröndjükben. Az egzotikus szuvenírekkel az a legfőbb probléma, hogy rengeteg olyan szabály van, amiről a turisták nem tudhatnak. Így például a Dél-Amerikába utazók kedvenc szuvenírjének számít az esőbot, amely apróságokkal (gyöngy, bab, kavicsok) van töltve, és rázás közben a zivatarra emlékeztető hangokat ad. Ezzel az a gond, hogy hagyományosan egy védett kaktusz szárából készül, személyenként így csak három darab hozható be Szlovákiába. Akik Tunéziába, Egyiptomba, Thaiföldre vagy Törökországba utaznak, és egy egzotikus szuvenírrel szeretnének hazatérni, azoknak az eladótól el kellene kérniük a vásárlásról kiadott igazolást, amit a határon elkérhetnek. Nem árt az óvatosság, hiszen az illegális behozatalért a legjobb esetben is pénzbüntetést rónak ki. Rosszabb esetben akár három évesbörtönbüntetést is kiszabhatnak. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?