Az állattartóknál sok az elhullás

Pozsony. Augusztustól megváltozott a veszélyes hulladéknak minősülő állati eredetű maradványok és elhullott állatok megsemmisítési és fizetési rendje. Az állam ugyan hozzájárul a költségekhez, ám ezentúl csak a normatív elhullás finanszírozását vállalja át.

A változás viszont nem érinti a megsemmisítés helyét, azaz továbbra is a nyitrai N-Adova dolgozza fel a veszélyes hulladéknak minősülő állati tetemeket, vagy a haszonállatok vágóhídi feldolgozása során keletkezett maradványokat. Simon Zsolt földművelésügyi miniszter beismerte: bár Szlovákiában három hasonló létesítmény található, műszakilag mindössze a nyitrai felel meg a követelményeknek, miközben a tetemek elégetése a ladcei cementgyárban történik. A napokban a nyitrai magáncég vezetésével kötött, az év végéig szóló szerződésben az agrártárca a 2003-as évre összesen 31 500 tonna állati hulladék begyűjtésének, feldolgozásának és megsemmisítésének költségeit vállalta. Azaz csak a normatív elhullást hajlandó finanszírozni, a többletet az állattenyésztőknek kell állniuk. Kivételt csak az állategészségügyi szakhatóságok által elismert betegségek (BSE, sertéspestis, stb.) jelentenek – erősítette meg a szaktárca vezetője. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet kimutatása szerint az állattartók jelentősen túllépik ezt a keretet: januártól májusig a szarvasmarhatartóknak a 34,23 százaléka, a sertéstenyésztőknek a 37,42 százaléka, a juhtenyésztőknek pedig a 42,76 százaléka lépte túl a megállapított elhullási küszöböt, miközben a küszöb kétszeresét a szarvasmarhatartók 16,13, a sertéstenyésztők 15,65 és a juhtenyésztők 26,96 százaléka szárnyalta túl. Ezek az adatok a szakhatóságok szerint a rossz tenyésztési technológiára vagy rossz állattartásra utalnak, esetleg azért ilyen magasak, mert ezt a szolgáltatást eddig az állam térítette. A szaktárca mostani megszorításai következtében a tavalyi 212 millióról 153 millióra mérséklődik a földművelésügyi tárca egész évi kiadása erre a célra. A második félévre előirányozott pénz Simon Zsolt szerint megvan, nem kell azt más támogatási forrásokból elvonni.

A szakminisztérium adatai szerint a földművelésügyi tárca által az idei évre vállalt 31 500 tonnás hulladékkeretből az év első félévében már 12 860 tonnát felhasznált. Az új rendszer jelentős megtakarítást eredményez: amíg a tárca tavaly 212 millió koronát költött az állati eredetű hulladék begyűjtésére, feldolgozására és megsemmisítésére, addig az idei egész évre előirányozott keret már csak 153 millió koronát tesz ki. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?