<p>A gazdasági válságnak megvannak a pozitívumai is, legalábbis azok számára, akik most szeretnének építkezni. Az építőipari termelés visszaesése miatt ugyanis csökkent a kereslet az építőanyagok iránt, aminek köszönhetően újra estek az árak. Az építőanyagok ára jelenleg nagyjából a 2006-os szinten van, jóval elmaradva a tavalyiaktól és tavalyelőttiektől, amikor az építőipari fellendülésnek köszönhetően az árak is megugrottak.</p>
Addig építkezzen, amíg válság van!
2007-ben például, amikor az építőipari termelés rég nem látott növekedésnek indult, az építőanyagokat gyártók képtelenek voltak gyorsan reagálni a növekvő keresletre, ezért az alapanyagokra több hetet, sőt hónapot is várni kellett. A gyártók erre akkoriban klasszikus piaci módszerekkel reagáltak, vagyis néhány hónap alatt a korábbi többszörösére emelték az árakat.
A gazdasági válság azonban itt is megtette a magáét. Az elmúlt hónapokban jelentős mértékben csökkent a cement, az acéltermékek és kerámiaanyagok ára – nyilatkozta Ján Majerský, az Építőipari Vállalkozók Szövetségének az elnöke. Szerinte idén nagyjából 10 százalékkal esik vissza Szlovákia építőipari termelése az elmúlt évhez képest.
Ez leginkább a lakásépítés számlájára írható, amely az építőipari cégek számára a legtöbb megrendeléssel kecsegtet. Az elmúlt hónapokban azonban a lakásfelújítások is stagnáltak, ami az árakon szintén meglátszik. Néhány acélfajta ára az elmúlt hónapokban például 40 százalékkal esett vissza, a vakolóanyagokhoz több mint 10 százalékkal, a téglához és a hőszigetelő anyagokhoz 20-30 százalékkal olcsóbban juthatunk hozzá. A kereskedők között élesedik a verseny, így egyre több vásárlócsalogató árengedményt vezetnek be.
Néhányan akár 50 százalékos árengedményt is kínálnak a téglára vagy a tetőcserepekre, sokan pedig ingyen vállalják a házhoz szállítást. Az építőipari szakemberek szerint az építőanyagot érdemes egy kereskedőtől megvásárolni, hiszen így csökkenthetjük a szállítási költségeket, ráadásul, ha nagyobb tételben vásárolunk, a kereskedők hajlandók nagyobb árengedményekre is. Megéri azonban külföldön is beszerezni az építőanyagot, hiszen a környező országokban (főleg Magyarországon) még mindig olcsóbban juthatunk hozzá ezekhez, mint nálunk, még ha fokozatosan ki is egyenlítődik az árszint.
Hasonló a helyzet az építőipari szolgáltatásokkal is. Míg korábban a házat építők többnyire örültek, hogy sikerült kőműveseket, ácsokat, egyéb mesterembereket találniuk, és az árak korlátlan mértékben nőhettek, mára megfordult a helyzet. Jelentős eltérések vannak azonban az egyes régiók között. A vidéki építőipari cégek többsége ugyan továbbra sem panaszkodik a megrendelések nagyobb visszaesésére, ám a fővárosban és Pozsony környékén vállalkozók megrendelései jelentősebb mértékben zuhantak.
Ez nagyrészt azzal magyarázható, hogy az elmúlt évek építőipari fellendülésének köszönhetően elsősorban Pozsony környékén rengeteg kisebb építőipari vállalkozás alakult, amelyek a mostani válság miatt megélhetési problémákkal küszködnek. A főváros vonzáskörzetében nem egy cég akár 10-15 százalékkal is csökkentette az árait. Manapság egy lakás teljes felújítása nagyjából 18 ezer euróba (542 ezer Sk) kerül. A legtöbbet, 3-5 ezer eurót (90,3-150,6 ezer Sk) a vizesblokk cseréjéért fizethetjük. Az ablakcsere 1500-2000 euróba (45-60 ezer Sk), a teljes padlócsere pedig 3500 euróba (105,4 ezer Sk) kerülhet. Az árak persze régiónként akár jelentős eltéréseket is mutathatnak.
Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban? A kereskedők többsége megegyezik abban, hogy a közeljövőben már csak enyhe áresés várható, hiszen a gyártók nagy része az előállítási költségekhez közeli áron értékesíti a termékeit. Mivel a kínálat azonban még jó ideig meghaladja majd a keresletet, az építőipari anyagok árának a növekedésétől sem kell félnünk. (mi, č, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.