A szaktudásért magas bér jár

Pozsony. A hazai bérek lényegesen elmaradnak nemcsak az Európai Unió, de a környező országok bérszínvonalától is. Magasabb fizetésekkel csak a pozsonyiak és a nagy nemzetközi vállalatoknál dolgozók büszkélkedhetnek. A többiek az elkövetkező időszakban sem számíthatnak lényeges változásra.

A szlovák alkalmazottak átlagos órabére az idei első félévben 100 korona 20 fillér volt. Mindez természetesen csak az átlag, így ez az összeg sokaknak akár királyi fizetésnek is tűnhet, néhány ágazatban azonban inkább csak éhbérnek, mintsem valódi fizetésnek számít ez az összeg. Politikusaink ugyan évről évre magasabb bérszínvonalat ígérnek, a valóság azonban ettől lényegesen elmarad. Béreink ugyan az elmúlt időszakban emelkedtek, ám a növekedés üteme lényegesen lelassult. A Trexima piackutató cég elemzése szerint órabérünk az elmúlt egy évben alig 3 százalékkal nőtt.

Ágazatonként és foglalkozásonként a bérszínvonal jelentős különbségeket mutat. Magas fizetésekkel elsősorban a képzett szakemberek és a munkájukat magas színvonalon űző iparosok büszkélkedhetnek. Míg az alapiskolát végzett segédmunkások órabére 72 korona körül mozog, a főiskolai végzettséggel rendelkező szakemberek órabére eléri a 171-203 koronát. Mindez természetesen csak az átlag, hiszen egyes foglalkozási ágakban az órabérek ennél sokkal magasabbak.

Nagy általánosságban elmondható, hogy a nyugati cégek megjelenésével együtt egyre nő a magasan képzett szakemberek iránti igény. Mindez nemcsak a fővárosra, hanem az ország többi régiójára is érvényes. A Volkswagen után hamarosan a Peugeot is megnyitja szlovákiai üzemét, és ezzel az autógyárak letelepedése országunkban korántsem ért véget. Ezek a cégek azzal is igyekeznek megnyerni a szakembereket, hogy magasabb fizetéseket ajánlanak számukra. Mindezt figyelembe véve, nem csoda, ha az elmúlt egy évben elsősorban az érettségivel rendelkezők és a főiskolások bérei nőttek nagyobb mértékben, az előbbieké 5, az utóbbiaké 7 százalékkal. Nem panaszkodhatnak azonban az iparosok sem. A kőművesek, asztalosok és egyéb mesteremberek bevétele az elmúlt egy évben lényegesen nagyobb arányban nőtt, mint a többi ágazatban dolgozóké.

A szakemberek szerint a magasabb iskolai végzettséggel vagy szakmai tudással rendelkezők előnyben vannak a munkapiac többi szereplőjével szemben szinte minden tekintetben. Nemcsak magasabb fizetéssel számolhatnak, de könnyebben tudnak átköltözni is abba a régióba, ahol megfelelő munkát találhatnak. Nem számíthatunk lényeges változásra az elkövetkező időszakban sem. A munkapiaci elemzők szerint az elkövetkező időszakban a külföldi befektetők számára a szlovák bérek is túl magasnak számítanak majd, és ezért igyekeznek termelésüket még keletebbre költöztetni. Szlovákiának ezért a jövőben csak egy előnye lehet, amivel újabb befektetőket csalogathat az országba, és ez a szakképzettség.

Régiónk egyik jellegzetessége továbbra is az, hogy magas fizetésekre csak azok számíthatnak, akik a magánszektorban dolgoznak. Ezen belül is kiemelten magas fizetéseket ajánlanak azok a vállalatok, amelyek a nagy nemzetközi cégek leányvállalataiként működnek. Ezeknél a cégeknél az órabér eléri a 145 koronát, míg a külföldi befektetéssel működő cégeknél ez 121 korona. A hazai magáncégek óránként 90 koronát fizetnek az alkalmazottaiknak. A legsilányabb béreket a szövetkezetek ajánlják, ahol 68 koronát lehet keresni óránként.

A magasabb bérnek azonban ára van. A külföldi részesedésű cégek sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a minőségre, mint a hazaiak. Mindez természetesen a modernebb technológiának is köszönhető, nem elhanyagolható azonban az sem, hogy ezek a cégek igyekeznek a lehető legjobb alkalmazottakat kiválogatni. Mindezt elsősorban a magasabb bérek ígéretével érik el, az igazán befutott cégek azonban már a diákokat is támogatják, hogy később náluk dolgozzanak. Ami a béreket illeti, a nagy nemzetközi cégek az elmúlt időszakban 20 százalékkal emelték alkalmazottaik fizetését. Összehasonlításképpen a szövetkezetek alkalmazottainak bére az elmúlt egy évben az ötödével esett vissza.

Regionális tekintetben a legmagasabb bérekkel a fővárosiak büszkélkedhetnek. Pozsonyban az átlagos órabér eléri a 134 koronát. Szlovákia többi régiója ettől lényegesen elmarad, az Eperjesi kerületben az átlagos órabér például 79 korona. Bizonyos kiegyenlítődésről azonban már a statisztikai adatok is számot adhatnak. Az elmúlt egy évben Szlovákia többi régiójában például nagyobb ütemben nőttek a bérek, mint Pozsonyban. A legnagyobb növekedést a Nyitrai kerület tudhatja magáénak, ahol az elmúlt egy évben az órabér 5 százalékkal nőtt. A második helyen, már ami a növekedést illeti a Kassai kerület helyezkedik el, ahol az órabér az elmúlt egy évben 3 százalékkal emelkedett. Ennek ellenére a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy az egyes régiók közötti kiegyenlítődés korántsem lesz olyan gyors, mint azt sokan szeretnénk. A bérszínvonalat több tényező befolyásolja, ezért korántsem olyan könnyű előrejelezni, hogy az egyes régiókban, milyen fizetésekre számíthatunk. Egy azonban már most biztos, ha azt szeretnénk, hogy a béreink nőjenek, javítanunk kell a vállalkozói környezeten és gyorsítanunk kellene a már megkezdett gazdasági és szociális reformokat is.

A környező országokban ugyan alacsonyabb a munkatermelékenység, ám a bérek magasabbak. A szlovákiai munkás évente 23 946 dolláros értéket termel. Lengyelországban ez 20 675, Magyarországon 20 405, Csehországban pedig 20 031 dollár. Szomszédaink ugyanakkor lényegesen magasabb béreknek örvendhetnek, vagyis a termelékenység nem függ össze azzal, mennyit is keresünk. (p, mi)

Nagy cégek, nagy fizetés

Pozsony. A nagy iparvállalatok lényegesen magasabb fizetésekkel jutalmazzák alkalmazottaikat, mint a vállalkozók vagy az államigazgatás. Idén az első félévben a statisztikai adatok szerint a nagyobb cégeknél az átlagfizetés 14 546 korona körül mozgott, ami 900 koronával haladja meg a szlovákiai átlagkereseteket. Kiemelkedően jól fizettek alkalmazottaiknak a főváros környéki cégek. Az első félévben a Malackai, a Bazini és a Szenicai járásokban az átlagbérek 12-16 százalékkal nőttek a tavalyi év azonos időszakához képest. Kelet-Szlovákiában néhány járás lényegesen jobb bérnövekedést ért el, mint a többi. Késmárk, Kassa és Ólubló volt az a három járás, ahol több, mint 10 százalékkal emelkedtek a bérek. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?