A 2006-os évi pályázatok benyújtásának határideje: 2006. február 20.
A NEMZETI KISEBBSÉGEK KULTÚRÁJA PROGRAM 2006-OS PÁLYÁZATI FELTÉTELEI
A 2006-os évi pályázatok benyújtásának határideje: 2006. február 20.
A pályázatok benyújtásának helye (postacím): Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
Sekcia menšinových kultúr
Námestie SNP 33, 813 31 Bratislava
A borítékra kérjük ráírni: „KNM 2006 – alprogram: az alprogram számkódja és neve”
Az SZK KM által odaítélhető támogatások maximális nagysága:
90% a 6.1-es alprogramban
80% a 6.2-es alprogramban
80% a 6.3- es alprogramban
50% a 6.4-es alprogramban
50% a 6.5-ös alprogramban – a projekt teljes költségvetéséből.
A pályázatot, valamint a program nevével, az alprogram és a tematikus alcsoport nevével és számával megjelölt csatolt mellékleteket két példányban (1 eredeti + 1 másolat) szükséges benyújtani.
Általános rendelkezések
A pályázatok benyújtása
A pályázó a benyújtás előtt pályázatát elektronikus úton regisztráltatja. Az elektronikus regisztráció bármely internetes hozzáféréssel rendelkező számítógép segítségével elvégezhető, a www.culture.gov.sk címre való belépéssel, és a szükséges adatok megadásával. A regisztrációt az elektronikus regisztráció bizonylatának kinyomtatásával zárjuk, ezt a pályázó aláírja, és a pályázathoz csatolja.
A program specifikumai
A program felosztása
6.1 Élő kultúra – támogatandó területek:
6.1.1 kulturális tevékenységek
6.1.2 művelődési rendezvények és táborok
6.1.3 országos, többfordulós versenyek és rendezvények
6.1.4 szakmai szervezetek
6.2 Lapkiadás
6.3 Könyvkiadás
6.4 Szobrok és emléktáblák
6.5 Kultúrpolitika - támogatandó területek
6.5.1 dokumentumfilmek készítése
6.5.2 elektronikus média és multimediális projektek
6.5.3 többnyelvű információs rendszerek kiépítése
6.5.4 könyvtárellátás
6.5.5 nemzetiségi színházak
6.5.6 országos, a többségi nemzet felé irányuló prezentációs tevékenységek
Az alprogramok részletes jellemzése
6.1 ÉLŐ KULTÚRA
6.1.1. – kulturális tevékenységek
A terület a nemzetiségi kultúra fejlődésének és bemutatásának projekt alapú támogatására, a kulturális tevékenységek segítésére irányul.
6.1.2. – művelődési rendezvények és táborok
A terület olyan, a nemzetiségi kisebbséghez tartozó gyermekek és ifjúság számára szervezett művelődési rendezvények és nyári táborok támogatására irányul. Támogatási prioritást élveznek a nem a nemzetiség nyelvén oktató iskolát látogató, a nemzetiségi kisebbséghez tartozó gyermekek és ifjúság számára szervezett projektek.
6.1.3. – országos, többfordulós versenyek és rendezvények
A terület a táncművészet, színművészet, ének, zene, próza és vers kategóriában szervezett országos, többfordulós versenyek és rendezvények támogatására irányul.
6.1.4. – szakmai szervezetek
a. Céltámogatás a táncművészet, színművészet, népzene és néptánc, nyelvtudomány, kutatás, ifjúsági kultúra, szakoktatás, irodalom és vizuális művészet tárgykörben szakirányultságú metodikai, irányító munkát végző szubjektumok egész éves tevékenységére.
b. Céltámogatás a táncművészet, színművészet, népzene és néptánc területén rendezett országos versenybe bejutott, illetve ott helyezést elért szubjektumok, valamint a nyelvtudomány, kutatás, ifjúsági kultúra, művelődés tárgykörben egész éves rendszeres, tevékenységet folytató szubjektumok egész éves tevékenységére. A támogatást a következő típusú szubjektumok kaphatják: tánccsoport (folklór vagy modern); zenekar (folklór vagy modern); amatőr színjátszó csoport (és bábcsoport), esztrádcsoport.
A pályázó köteles igazolni, hogy a megelőző évben valamely országos versenybe bejutott, és ott helyezést ért el (a figyelembe vett országos versenyek listája megtalálható a www.culture.gov.sk internetes oldalon).
Az országos versenyben elért helyezés alapján a 30 000 Sk nagyságú támogatás a következő kulcs szerint alakuló szorzóval szorzódik: 1. hely – 3, 2. hely – 2,5 , 3. hely – 2, 4. hely – 1,5, 5. hely – 1.
A 15 000 Sk nagyságú támogatást azok a csoportok kaphatják, amelyek bejutottak az országos versenybe, de ott helyezést nem értek el.
c. A vizuális művészet tárgykörben egész éves tevékenységre nyújtott céltámogatás a nemzetiségi jellegű, regionális hatáskörrel rendelkező galériáknak adható. A támogatás alapvető célja a speciális kiállítások, bemutató tevékenységek, szakkonferenciák szervezésének, valamint a kulturális örökség egyes részei digitalizációjának elősegítése.
d. A nemzeti kisebbségek országos kulturális intézményei régiók feletti és regionális alegységei számára, egész éves tevékenységre nyújtott céltámogatás.
(Az 1997/213-as számú, a nem profitorientáltságú, közhasznú tevékenységet kifejtő intézményekről szóló törvény 29 par. 4 bek. alapján az állami költségvetésből származó támogatások nem fordíthatók az intézmények működtetési költségeire.)
6.2 LAPKIADÁS
A periodikus kiadványok alprogramon belül támogatásban részesülhetnek egyes napilapok vagy folyóiratok kulturális rovatai és mellékletei, amelyek a nemzeti kisebbségek kulturális életét mutatják be, illetve irodalmi, tudományos, diák- (kizárólag egyetemi és főiskolai) és gyermekfolyóiratok. Nem támogathatók helyi, önkormányzati, egyházi, és sportkiadványok, sem olyan folyóiratok, amelyek nem érik el a kellő művészi, szakmai, tudományos színvonalat.
6.3 KÖNYVKIADÁS
Az alprogram alapvető célkitűzése olyan kiadói, publikációs tevékenységek támogatása, amelyek a nemzeti kisebbségek identitását eredeti szépirodalmi, szakmai, tudományos munkákkal, valamint fordítói tevékenységgel erősítik. Nem támogathatók évkönyvek, útikönyvek, szakácskönyvek, ezoterikus kiadványok, önkormányzati és sportkiadványok, sem olyan kiadványok, amelyek nem érik el a kellő művészi, szakmai, tudományos színvonalat.
6.4 SZOBROK ÉS EMLÉKTÁBLÁK
Az alprogram olyan szobrok és emléktáblák létrehozását és felújítását támogatja, melyek célja az adott nemzeti kisebbség kultúrája vagy történelme jeles személyiségeinek, eseményeinek való emlékállítás.
Az SZK KM a projekt teljes költségvetésének maximum 50 százalékára nyújthat támogatást.
A támogatás kizárólag a műalkotás szerzői tiszteletdíjának, valamint a tervezéssel és a megvalósulással kapcsolatos költségeinek fedezésére adható. A támogatás maximális összege 250 000 Sk.
6.5 KULTÚRPOLITIKA
6.5.1. – dokumentumfilmek készítése
E terület alapvető célkitűzése olyan audiovizuális felvételek/dokumentumfilmek létrejöttének támogatása, melyek az egyes nemzetiségek társadalmi vagy kulturális élete kiemelkedő személyiségeinek életét és munkásságát dokumentálja. A felvételek/filmek olyan arc0hív anyagként szolgálnak majd, amely az egyes kisebbségek Szlovákián belüli társadalmi, kulturális jelenlétét térképezi fel, és a későbbiekben televíziós közvetítések, televíziós publicisztika programok, illetve dokumentumfilmek alapjaként szolgálhat.
Az SZK KM a projekt teljes költségvetésének maximum 90 százalékára nyújthat támogatást, maximálisan 300 000 Sk-t egy-egy projektre.
6.5.2. – elektronikus média és multimediális projektek
a. E területen a támogatás az interneten keresztül megvalósuló nemzetiségi kulturális projektekre irányul, tudományos és kulturális tartalmak megjelentetésére, a nemzeti kisebbségekről szóló információk elektronikus formában való terjesztésére és fogadására, valamint multimediális (CD, DVD) projektek támogatására. Továbbá támogatás nyújtható hanghordozók kiadására, elsősorban a feljátszás költségeinek részleges fedezésére. A területen belül nem nyújtható támogatás intézmények prezentációs weboldalainak létrehozására, valamint befutott zenekarok hanghordozóinak kiadására.
b. Támogatás célja nemzetiségi rádiók, műsorok kialakítása és fejlesztése (development).
6.5.3. – többnyelvű információs rendszerek kiépítése
A támogatás regionális múzeumoknak és galériáknak adható, nemzeti kisebbségi nyelvű feliratozás létrehozására, valamint nem hagyományos prezentációs és információs tevékenységekre.
6.5.4. – könyvtárellátás
A terület a könyvtárak – elsősorban az NKK programon belül 1999 óta támogatott nem periodikus publikációkkal való – feltöltésére irányuló komplex rendszer kiépítését kívánja elősegíteni.
6.5.5. – nemzetiségi színházak
A terület a megyei hatáskörben működő nemzetiségi színházak (Alexander Duchnovič Színház, Romathan Színház, Thália Színház, Jókai Színház) és az amatőr színházi társulatok székhelyen kívüli fellépéseinek támogatására irányul.
A megyei hatáskörben működő nemzetiségi színházak kérhetik a támogatást stúdió-előadások színrevitelére is. Egy színház esetében a minisztérium egy stúdió-előadás színrevitelét és maximum 20 székhelyen kívüli fellépés támogatását feltételezi.
6.5.6. – országos, a többségi nemzet felé irányuló prezentációs tevékenységek
A terület olyan országos fesztiválok és rendezvények megvalósításának támogatására irányul, melyek célja valamely nemzeti kisebbség a többségi nemzet felé irányuló prezentációja.
A pályázók fogalmának közelebbi meghatározása
(1) A nemzeti kisebbségek kultúrája támogatási programban a pályázók a következők lehetnek:
a. Jogi személyek, amelyek a kért támogatás területén vállalkozói engedéllyel rendelkeznek,
b. Természetes személyek/önálló bevétellel rendelkező személyek – a kért támogatás területén vállalkozói engedéllyel rendelkező vállalkozók,
c. Az állampolgárok gyülekezéséről szóló 1990/83-as számú; az alapítványokról szóló és a Polgári Törvénykönyv változásait tartalmazó 2002/34-es számú; a nem pénzügyi alapokról szóló és a 1996/207-es számú törvény módosításait tartalmazó 1997/147-es számú; a közhasznú szolgáltatásokat végző polgári társulásokról szóló 1997/213-as számú; valamint a 1964/40-es számú Polgári Törvénykönyv 20 és 21-es par. alapján létrehozott szubjektumok,
d. Fizikai személyek – magánszemélyek, akik tevékenységét a szerzői jogokat szabályozó törvény védi,
e. Megyék, települések, és az általuk létrehozott szubjektumok a 6.4, 6.5.3, 6.5.5.-ös területeken.
A pályázat benyújtásának programon belüli jellegzetességei
(5) Igényelhető költségek:
Az egyes alprogramokban az alábbi kiadások kerülhetnek elfogadásra:
1. Tiszteletdíjak és egyéb személyi jellegű költségek
a) a tiszteletdíjak kifizethetők:
Fellépő művészeknek – színészek, táncosok, énekesek stb; olyan irodalmi, művészi, tudományos művek szerzőinek, melyek a szerző önálló szellemi tevékenységének termékei; adatbázisok szerzőinek és kivitelezőinek, hang és hang-kép anyagok készítőinek,... – a szerzői jogról szóló és a szerzői joggal kapcsolatos jogokról szóló 2003/618-as számú törvény (szerzői jogokat szabályozó törvény) alapján,
b) Egyéb személyi költségek, melyek lehetnek az elvégzett munkáért szerződés alapján kifizetett jutalmak – tolmács és fordítói szolgáltatások, korrektori munkák stb.
2. A projekt megvalósulásához szükséges helyiség bérleti díja (beltér - művelődési házak, termek, kiállítási termek, műtermek stb. kültér - parkok, amfiteátrumok, skanzenek és egyéb, a nyilvánosság számára hozzáférhető helyek).
3. Műszaki berendezések (világosító, hangosító, vetítő, tolmács-, zenei berendezések, kamerák stb.) bérleti díja.
4. A projekt kivitelezésével összefüggő szolgáltatások (világosítói és hangosítói szolgáltatások, könyvelési munkák stb.).
5. Bér- és kapcsolódó járulékos költségek.
6. Nyomdaköltségek.
7. Úti-/közlekedési/szállítási költségek:
a) Útiköltségek – személyek hivatásos szállítóvállalatok általi szállításának költségei (repülő-, vonat-, autóbusz-, hajójegyek, taxi),
b) Szállítási (közlekedési) költségek – árubeszerzéssel nem összefüggő szállítás, pl.: személyek (szereplők), hangosító-világosító műszaki eszközök, filmek szállítása a megfelelő, az 1991/455-ös számú vállalkozói törvény által szabályozott vállalkozói engedéllyel (koncessziós irat) rendelkező jogi vagy természetes személyek által,
c) Kiadások az utazási költségtérítésről szóló 2002/283-as számú törvény alapján.
8. A szervezők, kivitelezők, szereplők elszállásolása.
9. Propagáció – meghívók, röplapok, plakátok, katalógusok, közlönyök gyártása, a rendezvényeket bemutató dokumentumok, fotodokumentációk, a projekttel kapcsolatos hirdetések.
10. Tárgyi jellegű vagyon beszerzése az általános költségekből eredő szándékok alapján – azon költségek sorolhatók ide, amelyek olyan különálló tárgyi jellegű vagyon vagy tárgyi jellegű vagyonok együttese beszerzésére irányulnak (a jövedelemadóról szóló 2003/595-ös számú törvény meghatározása szerint), amelyek különálló műszaki-gazdasági céllal rendelkeznek, amelyek értéke legfeljebb 30 000,- Sk és az üzemeltetési-műszaki funkciójuk időtartama egy évnél rövidebb vagy hosszabb. Azaz csak olyan különálló tárgyi jellegű vagyon vagy tárgyi jellegű vagyonok együttese tartozik ide, amely mindhárom kritériumnak egyszerre felel meg (pl. fax, másológép, fényképezőgép és hasonlók).
11. Irodai eszközök és egyéb fogyóeszközök.
12. Étkezés és frissítők a kulturális rendezvényeken, maximum a megítélt támogatás 15 százalékáig.
13. Telefondíjak (vezetékes és mobiltelefonok), telefonkártyák, fax, e-mail, internet.
14. Postaköltség.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.