A kerozin Oroszországban a legdrágább

Moszkva |

<p>A kerozin ára az oroszországi repülőtereken most első ízben meghaladta a világpiaci árat, s miközben az utóbbi hónapban az európai tőzsdéken 8 százalékkal esett a repülőgép-üzemanyag ára, Oroszországban nincs változás</p>

A kerozin ára az oroszországi repülőtereken most első ízben meghaladta a világpiaci árat, s miközben az utóbbi hónapban az európai tőzsdéken 8 százalékkal esett a repülőgép-üzemanyag ára, Oroszországban nincs változás - jelentette a Kommerszant című lap kedden.
A lap szerint a nyugat-európai tőzsdéken 1270 dollár körül jegyzik a kerozint tonnánként, a moszkvai repülőtereken az ára mintegy 1527,92 dollárnak, másutt az országban 1758,4 dollárnak megfelelő összeg. Ehhez képest a londoni Heathrow repülőtérten 6,3, Dubajban 8,1 százalékkal olcsóbban lehet feltankolni a gépeket.
A számos orosz repülőteret kerozinnal ellátó TOAP cég tulajdonosa, Jevgenyij Osztrovszkij szerint Nyugaton jelenleg azért olcsóbb a repülőgép-üzemanyag, mert ott árszabályozó hatással vannak a működő tőzsdei mechanizmusok. A szabadpiacon ugyanis az ár a vevő és az eladó alkujában dől el, míg Oroszországban a termelők állapítják meg, s határt csak a lélektani tűrőképesség szab.
Más szakértők szerint az oroszországi ár hamarosan követi a nyugati trendet. Oroszországban ugyanis havonta egyszer állapítják meg a repülőgép-üzemanyag árát, s ha a nyugati trend tartós, akkor Oroszország is követni fogja. Ugyanakkor hozzáteszik, hogy a kerozin ára végső soron a kőolaj árától függ, az viszont tovább emelkedik. Megjegyezték azonban: nem kizárt, hogy a kőolajipari társaságok hamarosan engednek egy kicsit az árból, no nem gazdasági megfontolások alapján, hanem mert tartanak a magas árak lehetséges következményeitől.
Ilja Alekszandrovszkij, a Szibir - az egyik legnagyobb orosz belföldi légitársaság - gazdasági igazgatója azt mondta: "Jelenleg Oroszországban nem léteznek sem piaci, sem adminisztratív mechanizmusok a kerozin árának szabályozására, s így az orosz társaságoknak nincs más lehetőségük, mint kivárni, emelni a jegyárakat és felülvizsgálni a desztinációs hálózatot".
Az utazási irodák viszont gyakorlatilag havonta mintegy 10 százalékkal kénytelenek emelni a kerozinpótlékot, amelyet az utak korábbi árához képest felszámolnak ügyfeleiknek. A tavaly nyár óta mintegy 30-40 százalékos kerozinár-emelkedés éppen a bérelt (charter) járatokat sújtja leginkább. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?