<p>Mire kellene leginkább odafigyelniük a diákoknak az adóívek kitöltésénél? Az alábbiakban a legfontosabb tudnivalókat szedtük csokorba. </p>
A fiataloknak sem éri meg elhamarkodni az adóívek kitöltését
Az adóbevallás elkészítésénél először is tisztázni kell, mely bevételeket kell figyelembe venni, és melyeket nem, ugyanis nem minden jövedelemből kell adót fizetni.
Adóbevételek
Egy diáknak a szüleitől kapott zsebpénztől az ösztöndíjig különféle bevételei vannak - a zsebpénzhez például az adóhivatalnak semmi köze. A leggyakoribb jövedelmek közé, amelyeket a diákoknak az adóbevallásban fel kell tüntetniük, tartozik az alkalmi munkából, rendes munkaviszonyból, a megbízási szerződésre végzett munkáért kapott vagy a vállalkozásból származó összeg. Ezzel szemben van egy viszonylag hosszú lista, hogy mely bevételek mentesülnek az adó alól, ide tartozik például a tartásdíj, a szociális, ösztönző és doktoranduszi ösztöndíj, a szociális segélyek, a munkanélküli-segély, rokkantsági nyugdíj, a súlyosan egészségkárosodott személyről való gondoskodásért kapott szociális hozzájárulás (személyi asszisztens), az egészségkárosodott személynek jóváhagyott anyagi hozzájárulás, különböző kölcsönök és hitelek.
Mi az adóalap?
Adót sohasem az összes bevételből kell fizetni, hanem csak egy részükből. Ezért az adóbevallásban a jövedelmen kívül fel kell tüntetnia kiadásokat, a leírható tételeket és az adómentes minimumot is. A bevételek az összes fizetés összegét képezik. Az esetleges kiadásokat csak a vállalkozók tüntethetik fel, s ide tartoznak a vállalkozással összefüggő kiadások (milyen összegért vásároltak árut, szolgáltatásokat). Ha levonjuk a kiadásokat a bevételekből, megkapjuk a részleges adóalapot. Utána az összeget csökkenthetjük ahatályos törvényben meghatározott leírható tételekkel, ide tartozik például az alkalmazotti prémium, az adóbónusz vagy a házastársra vonatkozó adómentes rész. Ha egy diáknak már van családja, s alkalmazottként dolgozik, mindhárom kedvezményre jogosult lehet. Az adóalapját mindenki csökkentheti egy bizonyos adómentes minimummal. Miután az adóalapot csökkentettük az összes leírható tétellel,a maradékból kell kiszámolni az adót.
Adómentes minimum
Az adómentes minimum a bevétel azon minimális részét képezi, melyből biztosan nem kell adót fizetni. Ezt az összeget le kell vonni ajövedelemből, és csak a maradékból kell adózni.
A 2015. évre vonatkozóan az adómentes minimum 3803,33 euró. Ha valaki tavaly például összesen 3500 eurót keresett, nem fog semmilyen adót fizetni, mert a jövedelme alacsonyabb volt az adómentes minimumnál. Ha a fizetéséből év közben levontak adóelőleget, most biztosan visszakapja. Ám aki tavaly például 5000 euró bevételre tett szert, ebből levonja az adómentes minimumot, adóznia csak a maradékból, 1197 euróból kell. Ha a munkaadója ennél magasabb adóelőleget vont le, a különbözetet most visszaigényelheti.
Az adóbevallás benyújtásának határideje idén 2016. március 31. Az adót is eddig kell befizetni (a 16,60 eurónál alacsonyabb összeget egyáltalán nem kell átutalni). Aki nem tudja, milyen számlaszámra kell átutalni a pénzt, a lakhely szerint illetékes adóhivatalban megadnak minden ehhez szükséges adatot. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.