A cégek már a pályakezdő fiatalokért is harcolnak

Pozsony |

<p>Informatikus, gépipari szakember, közgazdász &ndash; Szlovákiában manapság ezek a legkeresettebb szakmák. A Profesia.sk munkapiaci portál elemzése szerint ma már az esetek többségében a szakmai gyakorlatot sem követelik meg, így egyre nagyobb az esélyük a fiatal pályakezdőknek.</p>

A Profesia.sk portál tegnap tette közzé legújabb munkapiaci jelentését a legkeresettebb szakmákról. A munkapiaci portál a toplistát az alapján állítja össze, hogy az adott szakmákra hány cég keresett rá az adatbázisukban. „Az idei év egyik legnagyobb újdonsága, hogy az akut szakemberhiány miatt a cégek többsége már nem olyan válogatós, mint korábban, amikor a szakmai végzettség mellett többéves gyakorlatot követeltek meg a jelentkezőktől. Mára megugrott az érdeklődés a pályakezdők iránt is” – nyilatkozta Ivana Molnárová, a Profesia.sk ügyvezető igazgatója. A Profesia.sk portálon tavaly csaknem 238 ezer munkaajánlatot tettek közzé, amelyeknek a harmada az iskolákból frissen kikerülők felvételét sem utasította vissza. Az ilyen ajánlatok száma csak az elmúlt egy évben 30 százalékkal nőtt.

Úgy tűnik azonban, hogy a cégek munkaerő iránti keresletét ez sem lesz képes kielégíteni, a kedvezőtlen demográfiai folyamatok miatt ugyanis az egyetemet végzettek aránya is csökken. Míg 2015-ben csaknem 40 ezer nappali tagozatos főiskolai diákot regisztráltak Szlovákiában, tavaly a számuk majd 1700-zal csökkent. „A demográfiai helyzet romlásán kívül ez a szlovákiai egyetemek alacsony színvonalával is magyarázható, emiatt ugyanis egyre többen választják a szomszédos országok oktatási intézményeit. A probléma, hogy a külföldön tanulók többsége már nem is tér vissza Szlovákiába” – mondta Molnárová.

Mindezt figyelembe véve nem csoda, hogy tegnapi szlovákiai látogatásán a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára, José Ángel Gurría is a szlovákiai iskolarendszer reformját nevezte a Fico-kabinet előtt álló egyik legfontosabb feladatnak. „A szlovák gazdaság teljesítménye kiváló, stabil az ország bankrendszere, és nemzetközi összehasonlításban alacsony az eladósodottsága. Az elkövetkező időszakban azonban jóval nagyobb figyelmet kell szentelni az oktatásra, ezen belül is a romák felzárkóztatására. A Fico-kabinetnek pedig ennek érdekében növelnie kellene a tanárok bérét is” – mondta Gurría, a Robert Fico kormányfővel folytatott megbeszélését követően. A szakképzett munkaerő hiánya részben azzal is magyarázható, hogy korábban rengetegen költöztek külföldre a nagyobb fizetések reményében. „Hogy megfordítsák a folyamatot, a szlovákiai munkapiacot attraktívabbá kell tenni a fiatalok számára” – tette hozzá az OECD főtitkára. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?