A beszállítók fizetik a számlát

Pozsony |

<p>A nagy szlovákiai építőipari társaságok csődeljárásainak ezek kisebb beszállítói isszák meg a levét. Míg az előbbiek milliós tartozásaiktól szabadulnak meg ilyen módon, a kisebb cégek egy része a kifizetetlen követelések miatt lehúzhatja a rolót. Az ellenzék már több javaslatot is tett a helyzet megoldására, a Fico-kabinet azonban ezekkel nem értett egyet.</p>

A csődeljárás olyan átszervezési eljárás, amelynek célja a fizetésképtelen helyzetben lévő társaság fizetőképességének a helyreállítása, vagyis nem megszüntetési eljárás, épp ellenkezőleg, a társaság további működtetését hivatott biztosítani. A szlovákiai gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a jogszabályok a nagy cégeknek kedveznek, vagyis ez utóbbiak anyagi problémáinak végül a kisebb beszállítóik isszák meg a levét. „A jelenleg érvényes jogszabályok a nagyobb cégeket védik a kisebbek kárára” – állítja Stanislav Čižmárik, a Szlovák Vállalkozói Szövetség (SŽV) elnöke. A Doprastav építőipari társaság, amely tavaly márciusban kért csődvédelmet maga ellen, a kisebb szlovákiai beszállítók által követelt 23 millió eurós tartozásából például alig 6,9 millió eurót, vagyis a követelések nagyjából 30 százalékát fizeti ki, ami súlyos érvágást jelent a beszállítóinak. „Több cég is csődbe mehet emiatt” – figyelmeztetett már korábban Martin Bakoš, az Amberg Engineering Slovakia társaság vezérigazgatója, aki szerint elsősorban a Doprastav kisebb beszállítóinak lehetnek gondjai. A 30 százalékos teljesítés ugyanakkor még a jobbak közé tartozik, hiszen arra is van példa, amikor a tartozás csupán 10 százalékát fizetik vissza a beszállítóknak. Hasonló cipőben jár a Váhostav is, amely ellen tavaly ősszel indult meg a csődeljárás. A cég helyzete azt követően vált bizonytalanná, hogy a 2012-es 6,6 millióról 2013-ra 13,5 millió euróra növelte veszteségeit, miközben a tartozásai saját tőkéjének a 244 százalékára nőttek. „Szlovákiában egyre többször fordul elő, hogy a nagyobb cégek anyagi gondja miatt a kisebb beszállítók kerülnek bajba. A Doprastav esete is jól példázza, hogy emiatt a kisebb beszállítók nemegy esetben a megszűnés határára sodródnak” – nyilatkozta Lucia Žitňanská, a Híd alelnöke, volt igazságügyi miniszter. Žitňanská már a Doprastav csődeljárása előtt benyújtotta a parlamentbe a csődtörvény módosítójavaslatát, amely nagyobb beleszólást biztosított volna a kisebb cégeknek a csődeljárásokkal kapcsolatban. „A Smer képviselői azonban ezt elutasították, és ma úgy látjuk, hogy erre megvolt az okuk, hiszen a Doprastav hitelezői követeléseik töredékéhez juthatnak csak hozzá, miközben hasonló forgatókönyvre számíthatunk a Váhostavnál is” – figyelmeztet a Híd alelnöke, aki a törvénymódosító javaslatát újra benyújtotta a parlamentbe. A képviselők ennek sorsáról a parlament január 27-én kezdődő ülésén döntenek. Žitňanská azt szeretné elérni, hogy a kisebb beszállítók legalább a követeléseik 50 százalékához hozzájussanak, és hogy ne lehessen őket kizárni a csődeljárással járó döntési folyamatokból. (TASR, mi)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?