A bankok beszélik az ifjak nyelvét

New York. Miben különböznek a most felnőtt korba lépő generáció tagjai az előzőktől? Tulajdonképpen az anyatejjel szívták magukba a számítógép-tudást, ennél fogva jóval fogékonyabbak a technológiai újításokra is. Ez azonban csak egy tényező, amiért érdemes a bankoknak figyelmet szentelni erre a korosztályra.

Az Y generáció az 1982-1995 között születetteket foglalja magába, gyakran nevezik őket ezredfordulósoknak, illetve „dotcom” (internet) generációnak is. Ami leginkább jellemző rájuk, az a „technológia-őrültség” és gyakorlatiasság, ugyanis ez a generáció egész más környezetben nevelkedett, mint az őket megelőző, az 1990-es években dominált X generáció. 2007-ben a Forrester által készített amerikai tanulmány szerint a 12-21 év közötti online vásárlók 65%-a már saját számlával rendelkezik, 42%-uk hitelkártyával, 35%-uk pedig már arról számolt be, hogy az egyetemi tanulmányaihoz már most igyekszik félretenni. Emellett sokan már 25 év alatt saját lakással, albérlettel rendelkeznek. Ezek mindegyikéhez szükséges lehet banki szolgáltatást igénybe venni, tehát érdemes a bankoknak szemfülesnek lenniük.

Az egyik legújabb, a Deloitte által készített felmérés kifejezetten a banki, pénzügyi szokásaikra vonatkozik. Az eredmények új utakat jelölnek ki a bankok számára e célcsoport eléréséhez. Mivel a fiatalokra jellemző a fizikain túl a virtuális közösséghez tartozás is, ez egy kihagyhatatlan lehetőséget jelent marketing szempontból. Ugyanakkor a hagyományos reklámokkal, hirdetésekkel szemben mondhatni immunissá vált ez a korosztály.

Hogyan ragadhatják meg a bankok a közösségi oldalak által kínált lehetőséget? A Royal Bank of Canada (RBC) például a Facebook-on keresztül igyekszik elérni a fiatalokat. Itt egy olyan blogot hozott létre, ahol a fiatalok megoszthatják egymással a bankkal kapcsolatos tapasztalataikat, és még pénzt is kaphatnak azért, ha egy videofelvételen keresztül teszik meg ezt. A Deloitte tanulmánya alapján az elsődleges információforrások között a fiatalok körében már a blogok és fórumok is megjelentek, tehát az RBC stratégiája megalapozottnak tűnik. A gyakran dotcom-generációnak is nevezett fiatalok, sokkal nyitottabbak a web iránt. Nem csak információ-szerzésre, de a napi ügyeik intézésére is ezt az eszközt használják. Az új technológia iránti nyitottságuk miatt a mobil-bankolás és online bankolás sokkal népszerűbb körükben, mint az idősebb generációnál.

A mobil-bankolásban rejlő lehetőség azonban nem csak Európában, az Egyesült Államokban sincs kiaknázva. Az SMS-ben történő fizetésen, és átutalásokon túl az úgynevezett érintés nélküli fizetési mód jelentheti az igazi jövőt. Ezt a fizetési formát a MasterCard fejlesztette ki, és előnye abban rejlik, hogy jelentősen lerövidíti a kártyás fizetést, mivel sem mágneskártya, sem chip-kártya esetében nem kell azokat a terminálon lehúzni, elég 4-6 centiméteren belül tartani. Ennek továbbfejlesztése tulajdonképpen a kártya mobiltelefonban való elhelyezése, így maga a telefon válik fizetőeszközzé. A holland Rabobank volt az első Európában, amelyik saját mobilhálózatot alakított ki, megkönnyítve ezzel a mobillal történő fizetést.

A bankoknak láthatóan alkalmazkodniuk kell a mostani generáció technológiai kifinomultságához, gyakorlatias, egyszerűségre törekvő igényeihez. Fontos, hogy segítséget nyújtsanak számukra a pénzügyekben való eligazodáshoz, amire a hagyományos marketing csatornák már nem alkalmasak. Az elosztási csatornák specializáltsága helyett inkább az egyszerűségre, és széles funkcionalitásra kell törekedniük. A hagyományos, bankfiókban történő tanácsadáson túl az egyetemeken, közösségi oldalakon történő kapcsolatfelvétel lehet a következő lépés. Az amerikai Capital One Bank például a Sturbucks kávézólánccal nyitott közös fiókhálózatot Manhattanben, ezzel próbálva becsalogatni a fiatalokat. Ez egészen új funkciót kölcsönöz a bankfióknak, egy olyan hellyé változik, ahol nemcsak egy átutalás, vagy számlanyitás erejéig tartózkodnak az ügyfelek, hanem tartósan elidőznek, pénzügyi tanácsadókkal beszélhetnek, alaposabban, kényelmesebben megfontolhatnak egy-egy pénzügyi döntést. Az Y generáció tehát igazi kihívást jelent nemcsak a bankok, hanem más profitorientált szervezet számára is. A hozzájuk történő alkalmazkodás így alapvető jelen?tő?ségű a piacon maradáshoz. (pc, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?