New York. Miben különböznek a most felnőtt korba lépő generáció tagjai az előzőktől? Tulajdonképpen az anyatejjel szívták magukba a számítógép-tudást, ennél fogva jóval fogékonyabbak a technológiai újításokra is. Ez azonban csak egy tényező, amiért érdemes a bankoknak figyelmet szentelni erre a korosztályra.
A bankok beszélik az ifjak nyelvét
Az egyik legújabb, a Deloitte által készített felmérés kifejezetten a banki, pénzügyi szokásaikra vonatkozik. Az eredmények új utakat jelölnek ki a bankok számára e célcsoport eléréséhez. Mivel a fiatalokra jellemző a fizikain túl a virtuális közösséghez tartozás is, ez egy kihagyhatatlan lehetőséget jelent marketing szempontból. Ugyanakkor a hagyományos reklámokkal, hirdetésekkel szemben mondhatni immunissá vált ez a korosztály.
Hogyan ragadhatják meg a bankok a közösségi oldalak által kínált lehetőséget? A Royal Bank of Canada (RBC) például a Facebook-on keresztül igyekszik elérni a fiatalokat. Itt egy olyan blogot hozott létre, ahol a fiatalok megoszthatják egymással a bankkal kapcsolatos tapasztalataikat, és még pénzt is kaphatnak azért, ha egy videofelvételen keresztül teszik meg ezt. A Deloitte tanulmánya alapján az elsődleges információforrások között a fiatalok körében már a blogok és fórumok is megjelentek, tehát az RBC stratégiája megalapozottnak tűnik. A gyakran dotcom-generációnak is nevezett fiatalok, sokkal nyitottabbak a web iránt. Nem csak információ-szerzésre, de a napi ügyeik intézésére is ezt az eszközt használják. Az új technológia iránti nyitottságuk miatt a mobil-bankolás és online bankolás sokkal népszerűbb körükben, mint az idősebb generációnál.
A mobil-bankolásban rejlő lehetőség azonban nem csak Európában, az Egyesült Államokban sincs kiaknázva. Az SMS-ben történő fizetésen, és átutalásokon túl az úgynevezett érintés nélküli fizetési mód jelentheti az igazi jövőt. Ezt a fizetési formát a MasterCard fejlesztette ki, és előnye abban rejlik, hogy jelentősen lerövidíti a kártyás fizetést, mivel sem mágneskártya, sem chip-kártya esetében nem kell azokat a terminálon lehúzni, elég 4-6 centiméteren belül tartani. Ennek továbbfejlesztése tulajdonképpen a kártya mobiltelefonban való elhelyezése, így maga a telefon válik fizetőeszközzé. A holland Rabobank volt az első Európában, amelyik saját mobilhálózatot alakított ki, megkönnyítve ezzel a mobillal történő fizetést.
A bankoknak láthatóan alkalmazkodniuk kell a mostani generáció technológiai kifinomultságához, gyakorlatias, egyszerűségre törekvő igényeihez. Fontos, hogy segítséget nyújtsanak számukra a pénzügyekben való eligazodáshoz, amire a hagyományos marketing csatornák már nem alkalmasak. Az elosztási csatornák specializáltsága helyett inkább az egyszerűségre, és széles funkcionalitásra kell törekedniük. A hagyományos, bankfiókban történő tanácsadáson túl az egyetemeken, közösségi oldalakon történő kapcsolatfelvétel lehet a következő lépés. Az amerikai Capital One Bank például a Sturbucks kávézólánccal nyitott közös fiókhálózatot Manhattanben, ezzel próbálva becsalogatni a fiatalokat. Ez egészen új funkciót kölcsönöz a bankfióknak, egy olyan hellyé változik, ahol nemcsak egy átutalás, vagy számlanyitás erejéig tartózkodnak az ügyfelek, hanem tartósan elidőznek, pénzügyi tanácsadókkal beszélhetnek, alaposabban, kényelmesebben megfontolhatnak egy-egy pénzügyi döntést. Az Y generáció tehát igazi kihívást jelent nemcsak a bankok, hanem más profitorientált szervezet számára is. A hozzájuk történő alkalmazkodás így alapvető jelen?tő?ségű a piacon maradáshoz. (pc, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.