A banki hitel mellett a kockázati tőke is segíthet

<p>Szlovákiában a kisebb és közepes nagyságú társaságok is elsősorban banki hitelekből fedezik a befektetéseiket, míg a berendezéseket és autókat lízingre vásárolják. A kockázati hitel, a magánbefektetők és az ún. üzleti angyalok igénybevétele egyelőre gyerekcipőben jár.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Ha külföldön a nagyobb társaságok terjeszkedni szeretnének, vagy nagyobb befektetésekre készülnek, a tőzsdén keresnek forrásokat. A Facebook közösségi oldal üzemeltetője például 421 millió saját részvényt dobott piacra, aminek köszönhetően 16 milliárd dollárra tett szert. Szlovákiai méretekben természetesen egy ilyen hatalmas kibocsátás elképzelhetetlen, itt is vannak azonban olyan cégek, amelyek a tőzsdén keresztül keresnek forrásokat. A legaktívabb e téren a reklámokból ismert Tatry mountain resorts ingatlanbefektető vagy a szállodaiparban vállalkozó Best Hotel Properties.

Mit tehet azonban egy kisebb kezdő társaság, ha tőkéhez szeretne jutni, és nem olyan gazdag, hogy ezt a tőzsdén keresztül oldja meg? A társaságok e tekintetben a lehetőségek egyre szélesebb skálájából válogathatnak, attól függően, mire is szeretnék költeni a pénzt, és milyen kockázatot hajlandók vállalni. „A befektetés tárgya és a társaság fejlettsége is meghatározó a finanszírozás kockázatainak a meghatározásánál, amitől a kamatok függnek. A fizetőképesség növelheti a társaságba vetett bizalmat, aminek köszönhetően az olcsóbban jut pénzhez” – magyarázza Stanislav Šumský, a KPMG társaság vállalati pénzügyekkel foglalkozó részlegének az igazgatója.

A finanszírozás alapelvei

A vállalkozás finanszírozása során több olyan részlet is van, amire érdemes odafigyelni. Talán a legfontosabb szempont a jövedelmezőség. Ezt egyrészt értelmezhetjük úgy, hogy olyan tőkefajtákat kell választanunk, amelyek együttes tőkeköltsége a legalacsonyabb. Másrészt a rentabilitás elve alapján azt vizsgáljuk, hogy részben idegen tőkével történő finanszírozás esetén hogyan alakul a saját tőke jövedelmezősége. Az idegen tőke részarányának növelésével a saját tőke jövedelmezősége is növelhető. A saját tőke jövedelmezősége úgy is növelhető, ha az idegen tőke költsége, vagyis a hitel kamata csökken.

A tőkeszükséglet meghatározását rugalmasan kell kezelni, hogy a szükségtelen kamatköltségek elkerülhetőkké váljanak. A biztonság és a rugalmasság elve sokszor ellentétben állnak egymással. A vállalkozás pénzügyi politikájának a feladata az, hogy a finanszírozás folyamatosságát és biztonságát biztosítva a legkisebb költséggel járó optimális megoldást találja, ami a rugalmasság követelményeinek betartásával érhető el.

Banki hitel

A finanszírozás legelterjedtebb módjának a kisebb és közepes társaságok esetében még mindig a banki hitelek számítanak. „Ügyfeleink körében nagy az érdeklődés a befektetési hitelek iránt is, amelyeket többnyire a vállalkozásukhoz szükséges ingatlanok vásárlására vagy felújítására, gépek vásárlására, esetleg a hiteleik megtérítésére használnak fel” – sorolja Alena Walterová, az Általános Hitelbank (VÚB) szóvivője. Tavaly szeptembertől a VÚB-tól felvett befektetési hitel 20 százalékát a vállalkozók szabadon felhasználhatják, vagyis nem kell beszámolniuk arról, mibe is fektették az említett összeget. Több szlovákiai pénzintézet az elmúlt év végétől azonban lehetővé teszi a befektetési hitelek esetében a törlesztőrészletek kifizetésének az elhalasztását is. Ez különösen az olyan társaságoknak jelent segítséget, amelyek a szezonon kívül nem jutnak nagyobb bevételekhez, így időleges anyagi gondjaik lehetnek.

Lízing: előny és hátrány

A kisebb-nagyobb vásárlások esetén a társaságok is igénybe veszik a lízinget, amelynek az előnyei mellett több hátránya is van. A lízing olyan ügyletfajta, ahol két szereplő, a lízingbeadó és a lízingbevevő meghatározott időre köt egymással szerződést. A lízingbeadó vállalja, hogy a lízingtárgyat megvásárolja, és a lízingbevevő részére átengedi annak használati jogát. Cserébe a lízingbevevő köteles lízingdíjat fizetni. A lízingszerződés lejártakor a lízingtárgy automatikusan, vagy maradványérték megfizetése ellenében a lízingbe vevő tulajdonába kerülhet, attól függően, hogy hogyan állapodtak meg a lízingszerződés megkötésekor. A pénzügyi lízing olyan üzleti megállapodás, mely szerint a lízingbeadó megvásárolja a lízingbevevő által kiválasztott lízingtárgyat azért, hogy annak használatát a lízingbevevőnek díjfizetés ellenében átengedje. A pénzügyi lízing során a lízingtárgy végig a lízingbevevő könyveiben szerepel, azonban a tulajdonos a lízingbeadó.

A lízing előnye, hogy kisebb vagy nulla önerővel akár hitelképtelen vállalkozások is igénybe vehetik. Gyorsabb az elbírálás, gyakran rugalmasabb a fizetési ütemezés (pl. szezonális bevételekhez alkalmazkodhat). A futamidő végi tulajdonszerzés azonban kevésbé biztosított, mint a hitel esetében, mert könnyebben felbontható a szerződés a lízingbeadó által (akár kisebb fizetési elmaradás alapján is).

Faktorálás:

az ismeretlen terep

A faktorálás ismeretlen terep a vállalatok és vállalkozások jelentős része számára. Ez azonban folyamatosan változik, mivel a tevékenység számos olyan pozitív tulajdonsággal rendelkezik, amely által megéri igénybe venni. A faktoring az áruszállításból és szolgáltatás nyújtásából származó rövid lejáratú követelések folyamatos megvásárlása és kezelése. A faktoringcég szerződés keretében átveszi a követelések fizetőképességi kockázatát és megelőlegezi a követelést.

A faktorálás előnye, hogy a vállalkozás kintlévősége csökken, ezáltal nő az eszközeinek a forgási sebessége. A piacon betöltött szerepe erősödik, versenypozíciója erősödik, így a későbbiekben akár terjeszkedésre is lesz lehetősége. A faktoringszolgáltatás igénybevételével a követelései időben megérkeznek. A költségek alacsonyabbak, mint hitelfelvétel esetén. Nincs hitelbírálat, vagyis biztosíték nélküli, egyszerű finanszírozási forma. A faktorálás hátrányai között szerepel a magas faktordíj. A faktorcégek a számla bizonyos százalékában meghatározott összeg fejében végzik tevékenységüket, amelyhez egyéb járulékos költségek, mint például a kamat, illetve a kezelési költség hozzájárulnak. Ez a faktordíj. Ennek mértéke a számla nagyságától, illetve a faktoráló cégtől is függ. Mivel a követelést akár a határidő lejárta előtt is faktorcégre bízhatja, a vevő is visszakozhat a vállalatával való üzleteléstől, mivel nem bízik meg abban, hogy határidőre fizetni tud.

Mi az a kockázati tőke?

A kockázati tőke egy finanszírozási lehetőség induló vagy a közelmúltban indult vállalkozások részére. Ha van egy üzleti elképzelése, amire vállalkozást alapított, vagy kíván alapítani, de a megvalósításához pénzre van szüksége, akkor érdemes megfontolni a kockázati tőke bevonását. Nagyobb múlttal rendelkező vállalkozások számára is segíthet a kockázati tőke, különösen olyan helyzetben, amikor egy új tevékenységet szeretnének beindítani, vagy egy meglévő tevékenységüket szeretnék új, önálló cégbe szervezni.

A kockázati tőke olyan finanszírozási lehetőség, amelyben a finanszírozó (a tőkebefektető) a vállalkozás számára tőkét juttat, és ezzel a vállalkozásban részesedést szerez, tulajdonossá válik. Egy ilyen befektetés a vállalkozás számára lehetővé teszi, hogy az üzleti elképzeléseit megvalósítsa, a befektető számára pedig azt kínálja, hogy a vállalkozás sikere esetén a befektetett pénzét megtöbbszörözheti. Kockázati tőke bevonása egy vállalkozás életében mindig fontos mérföldkő. Megéri alaposan mérlegelni az előnyöket és a hátrányokat, a lehetséges következményeket. Mivel a kockázati tőke speciális szakértelmet igényel, a vállalkozóknak érdemes megkérdezniük egy szakértő véleményét is, mielőtt belevágnának.

„A társaságnak elsősorban azzal kellene tisztában lennie, hogy az elkövetkező időszakban biztos növekedésre számíthat-e, és erről a tőkebefektetőket is meg kell győznie. Az ilyen befektetések esetében ugyanis a befektetők akár 100%-ot is meghaladó megtérülésre számítanak” – nyilatkozta Ondrej Bartoš, a Credo Ventures társaság képviselője. A kockázatos beruházásokkal foglalkozó társaság szerint a hozzájuk forduló cégek 99 százalékát kénytelenek elutasítani, a sikeresek azonban 250 ezer és 2 millió euró közötti beruházásban reménykedhetnek.

Üzleti angyalok

Üzleti angyalnak nevezzük azokat a befektetőket, akik az innovatív, magasabb kockázatú vállalkozásokat még a kezdeti stádiumukban felkarolják. Az üzleti angyalok olyan magánszemélyek, akik jelentősebb vagyonnal rendelkeznek és bizonyos szakterületeken megfelelő szakértelemmel is. Annak reményében szállnak be az induló vállalkozásokba, hogy néhány év múlva befut, felértékelődik, és így jelentős haszonnal tudják majd részesedésüket továbbadni. A magas kockázatú kezdő vállalkozások nehezen tudnak hitelintézetektől forrásokat szerezni, így nagy segítségükre lehet egy-egy üzleti angyal segítsége.

Az üzleti angyalok feladatkörébe tartozik a vállalkozási alapötlet működőképességének megvizsgálása, a megvalósíthatósági tanulmány és az üzleti terv elkészítése, valamint további üzleti partnerek keresése. „Az üzleti angyalok segítségére a vállalkozók a néhány tízezer eurós nagyságrendű beruházások esetében számíthatnak. A 100 ezer eurónál nagyobb beruházásoknál más befektetési formákat kellene találniuk” – mondta Ján Solík, a Kisvállalkozók Szlovákiai Szövetségének az elnöke. (mi, SITA, TASR, HN, Pc)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?