Fertőzések megelőzése

Megelőző védekezést alkalmazzunk a gyökérzöldség levélzetét megbetegítő gombabetegségek ellen, hiszen a gyökér az éréshez fontos tápanyagokat csak az egészséges levélzeten keresztül tudja elraktározni.

Megelőző védekezést alkalmazzunk a gyökérzöldség levélzetét megbetegítő gombabetegségek ellen, hiszen a gyökér az éréshez fontos tápanyagokat csak az egészséges levélzeten keresztül tudja elraktározni. A gombabetegségek közül gyakori betegség a levelek színén és fonákján szürkésfehér bevonatot képező lisztharmat, melyből az idén nagyon erős fertőzés alakult ki. Szabálytalan foltjai előbb-utóbb összefolynak, a levél megsárgul, barnul, végül elhal. A fertőzés a levélnyelekre is átterjed. Ellene főleg kénkészítményeket Kumulus WG (0,5%), Thiovit (0,4%), Sulika 80 WP (0,4%) vagy Karathane LC (0,05%) használjunk. Hatásukat nedvesítőszerrel hozzáadva fokozhatjuk. A védekezést az első fertőzések láttán azonnal meg kell kezdeni, mert később a gomba micéliumai vastag bevonatot képeznek, melyen a permetszer már nem tud kielégítő hatást gyakorolni. Jobb eredményt érünk el, ha tapadószert, például Agrovitalt (0,025%) is adagolunk a permetlébe. Más kórokozók is fertőzhetik a zöldséget. Ilyen a sárgaréparozsda, mely a répa levelén, levélnyélen sárgászöld majd sárga megvastagodott foltokat képez. A foltokban pontszerű narancssárga szaporító képletek és csoportba rendeződött csésze típusú áttelelő képletek találhatók. A beteg növényrészek később elszáradnak. A betegség megjelenésekor Dithane M 45 (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%), Merpan 50 WP (0,2%), Champion 50 WP (0,5%), Kuprotix 20 DKV (0,5%), Kuprikol 50 (0,5%) permetszerekkel kell védekezni. A sárgarépa alternáriás levélfoltossága egyes évjáratokban súlyos lombpusztulást eredményezhet. Szabadföldön a nyár végén alakulhat ki nagymértékű lombelhalás. Az idős levelek elpusztulása miatt a gyökérsúly növekedése mintegy harmadára visszaesik. A leveleken apró kerek vizenyős foltok mutatkoznak, melyek később megnagyobbodnak és sárgásbarna szí-nűek lesznek. Ha a foltok összeolvadnak, a levélosztagok elszáradnak és a levelek a földre fekszenek és teljesen elpusztulnak. A szabadföldön csak az idős levelek pusztulnak el, amelyre a sárgarépa új levelek kihajtásával reagál. Védekezésként a legjobb megelőzően használni az előbb említett permetszereket. Szeretném ismételten felhívni a termelők figyelmét a Lamag levéltrágya termékcsalád jó fungisztatikus hatására, amelyet a zöldségfélékben is kitűnően fel lehet használni. Ez a termékcsalád magasan lúgos pH értéke miatt kitűnő gombafertőzést gátló hatással rendelkezik. Tehát amíg a lúgos kémhatás tart a levélfelületen, addig nem tud kialakulni gombafertőzés. Ott, ahol a gombabetegségek ellen rendszeresen védekeznek, jó eredményeket érnek el. Tapasztalataink szerint már a 3–4 egymás utáni használattal meg lehet spórolni a gombaölő szerek 30–50%-át. Ez költségmegtakarítását jelent, de nagyban hozzájárul a vegyszermentes egészségesebb zöldségfélék termesztéséhez, mindez jobb eltarthatóságot, raktározhatóságot eredményez.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?