Az a legfontosabb, hogy ne higgye el: a világon minden csak rossz. Ez még a jelenlegi helyzetre sem érvényes. A Live Science portál néhány jó ötletet gyűjtött össze arra, hogy oldjuk a szorongást és a félelmet. Íme a legfontosabbak:
Ezt tegye, ha fél a jövőtől...
Ne higgye, hogy a világ csak rossz!
Néhány ember miatt nem rossz az egész emberiség. Higgyen a jóban, mert a népesség többsége jó. Az olyan helyzet, mint a mostani háborús konfliktus, akár a legszebbet hozhatja ki belőlünk. Biztosan tapasztalta ezt már környezetében. Ne hagyja, hogy a gyűlölködők félrevezessék önt.
Menjen a természetbe!
Amikor a világ a feje tetejére áll, a legjobb, amit tehet, hogy nyugalmat adó normális dolgokat csinál. Az ébredező természet balzsamként fog a lelkére hatni. Ezt az a kutatás is igazolta, amelynek eredményeit a Proceedings of the Scienses folyóirat közölt. Eszerint a érzelmi starthoz elég 90 perces séta, de a városi séta nem tartozik ide.
Mozogjon!
Bármilyen mozgás serkenti az antidepresszáns endorfinokat. Egy 2007-es tanulmány szerint még az otthon végzett torna is úgy hat, mint a gyógyszer. Súlyos depressziósok egy csoportja 16 héten át tornázott, s 45 százalékuk megszabadult a lelki betegségtől.
Meditáljon!
Ne akarjon azonnal a föld felett lebegni, barlangba zárkózni, vagy minden gondolatot kimosni a fejéből. Meditációnak minősül az is, ha maga elé „néz a semmibe”, esetleg álmodozik. Az agy ilyenkor megpihen a külső ingerektől. Egy 2007- ből származó tanulmány szerint a tudósok rájöttek, hogy ezzel csökkenthető a vérnyomás és a kortizol nevű stresszhormon szintje.
Tartson kapcsolatot az emberekkel!
A közösen átélt félelem fél félelem. A kapcsolattartás lehetővé teszi, hogy más szemszögből tekintsünk érzéseinkre. Összpontosítson a szeretet és a hála apró megnyilvánulásaira, amelyek emberré tesznek bennünket.
Hagyja abba a hírek figyelését!
Rossz, ha reggel azonnal a hírekre kíváncsi. Kezdje úgy a napot, mintha semmi sem történt volna. A félelem, hogy valami fontosról lemarad, még nagyobb stresszt, depressziót, szorongást és alvási zavarokat vált ki. Elég, ha naponta egyszer-kétszer meghallgatja a híreket.
Legyen hálás!
Azoknak, akik egy kísérletben rendszeresen felírták, miért hálásak, sokkal jobb volt a hangulatuk, kevesebb negatív érzésük volt, mint azoknak, akik nem éreztek semmiért hálát. Minden napra akad valami megköszönni való.
Aludjon!
Gondolkodik, hogy mi minden vár másnap önre és nem tud elaludni? Este ne hallgasson híreket, esetleg olvasson semleges témájú könyvet. Ha keveset vagy rosszul alszik, a félelem és a stressz másnap nagyobb lesz. A 2020-ban készült felmérés, aminek eredményeit a Sleep folyóiratban közölték, megállapította, hogy a kialvatlanok hajlamosabbak a haragra.
Segítsen!
Félelmet rendszerint olyan helyzetek váltanak ki, amelyek tekintetében tehetetlenek vagyunk. De ritkán vagyunk olyan tehetetlenek, hogy másoknak ne tudjunk segíteni. A szenvedőknek nyújtott önzetlen segítség a legjobb, amit saját lelkiállapotunkért tehetünk.
Legyen készenlétben!
A félelem a bizonytalanságból fakad. Ezért jó készenlétben lenni, de pánikba ne essünk. Az érzelmi kavarodásba pragmatizmust visz. Nem árt, ha van némi tartalék vagy valami az esetleges rosszabb időkre, ami részben megnyugvást ad. Ez nem azt jelenti, hogy feltétlenül valami rossz fog történni. Tekintsük ezt inkább lelki ösztönzésnek.
Dáša Balogová,
Zdravie
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.