Ellenállóbb búzafajtákat vetettek

Komárom. A régió agrártermelői jobban megalapozták a jövő évi termést, mint a korábbi években. Több pénzt fektettek minőségi vetőmag, műtrágya, gyomirtó- és növényvédő szerek vásárlására – mondta lapunknak Földes Csaba, a Komáromi Regionális Agrárkamara igazgatója.

Komárom. A régió agrártermelői jobban megalapozták a jövő évi termést, mint a korábbi években. Több pénzt fektettek minőségi vetőmag, műtrágya, gyomirtó- és növényvédő szerek vásárlására – mondta lapunknak Földes Csaba, a Komáromi Regionális Agrárkamara igazgatója. Szerinte ennek köszönhetően csökkenhet a gabonafélék törpevírusos megbetegedése, annál is inkább, mert a termelők a betegségekkel szemben ellenállóbb búzafajtákat vetettek. Ilyen például az Arida, Samanta, Astela és a Solara. A járásban összesen 24,5 ezer hektáron vetnek búzát, 1000 hektáron árpát, rozst pedig 800 hektáron termelnek. A búza vetőterületét az alacsony felvásárlási árak miatt legalább 5%-kal csökkentik a termelők. Növelik viszont az árpa és az olajnövények termesztési területét. A kiváló sütőipari értékkel rendelkező kemény búzafajtákból 400 hektárt vetnek. Idejében került földbe a repce, de a növényzet rosszul kelt. Időközben a termelők 3850 hektáron végeztek a napraforgó betakarításával, a 2,15 tonnás végeredmény gyengébb a tavalyinál.

Az idei szárazság a takarmánynövényeket is károsította. Az üzemek 10-15%-a takarmányhiánnyal küszködik. Silókukoricából kevesebb termett, csupán 31,52 tonnás átlagot takarítva be belőle. Ahol öntöztek, mint például Bálványon vagy Lakszakállason, ott 40-55 tonnát eredményezett, szemben Szentpéterrel, ahol 15 tonnás hektárhozamot értek el belőle. A takarmányhiányt az is előidézi, hogy a nyári áradások idején, Gúta, Vágfüzes, Karva, Dunamocs és Gadóc térségében 670 hektár termőföld került belvíz alá, a keletkezett kár elérte a 10,5 millió koronát. A termelők 779 hektárról takarítják be cukorrépát, a részeredmények 40-45 tonnás nettó átlaghozamról tanúskodnak. A gazdák fájlalják, hogy e terményre nem kaphatják meg az ígért állami támogatást. A dotáció megvonásával mintegy 2,377 millió koronát vesznek ki zsebükből. A termelők most a cukorgyáraktól követelik, hogy az ígért pénzt számukra térítsék, akár a cukor bolti árának emelésével. Burgonyából hektáronként 22-23 tonna termett a járásban, ám voltak olyan parcellák, ahol átlagosan 35-40 tonnát is betakarítottak. A legnagyobb burgonyatermelőnek a térségben az ímelyi Agrocoop, a dunamocsi szövetkezet és az izsai Dumet Kft. számít. (csenics, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?