Úgy tűnik, a globális felmelegedés miatt rengeteg új veseköves beteg keresi majd fel az urológusokat és nefrológusokat.
Vesekő a globális felmelegedéstől?
A nefrológusok figyelmeztetnek: a globális felmelegedésnek „köszönhetően” az évszázad végéig világszerte több millió új veseköves beteg lesz. A tanulmányok azt mutatják, hogy a forró és száraz időben a kőképződés hihetetlenül felgyorsul. Amikor egykor a sivatagba szállították a katonákat, villámgyors volt a reakció a légköri viszonyokhoz: 90 nap alatt rengeteg katonának veseköve lett. Szerencsére olyan hosszú forró nyarak nálunk nincsenek, mint a sivatagban. Egyelőre...
Déliek veszélyben
Ma már az Egyesült Államok lakosságán is megmutatkozik, hogy az éves átlaghőmérséklet és a vesekövek kialakulása szorosan összefügg egymással. Az ország forróbb délnyugati részén 50 százalékkal több a veseköves beteg, mint a hidegebb északnyugaton. Délkeleten az átlaghőmérséklet 8 C-fokkal magasabb és a szakemberek szerint épp emiatt a déliek körében sokkal több a veseköves ember.
Sűrűbb a vizelet
A globális felmelegedés ifj. Ján Švihra urológus szerint is nagyon rosszul hat a vesére. „A tanulmányok szerint a rossz folyadékpótlás, vagyis a vízhiány és a magas hőmérséklet, amit nagyfokú izzadás kísér, sűrűvé teszi a vizeletet, és emiatt felgyorsul a kőképződés. Napjainkban az Egyesült Államokban a lakosság 40 százaléka a vesekövesség szempontjából veszélyeztetett régióban él. 2050-ben már a népesség 56 százaléka lesz veszélyben” – mondja az orvos.
A narancs nagyszerű
Ha a víz a szervezetből izzadtsággal gyorsan távozik, a vizelet kristályosodása, vagyis a vesekőképződés felgyorsul, a vizelet sűrűbb lesz. „A vesekő megelőzésének alapja a tiszta víz és a jó folyadékpótlás” – ajánlja az urológus. Szerinte elkerülhető lenne a baj, ha több friss narancslevet innánk. Végül is kezünkben van annak módja, hogyan őrizzük meg a vese jó kondícióját és hogy csökkentsük a vesekőképződés veszélyét.
Nem csak a kőről van szó
A vesekő az ásványi anyagok, főleg a vizeletben koncentrálódó mész lerakódásából keletkezik. Amíg a kő a vesében van, addig nem okoz panaszt. Ám ha kiszabadul a veséből, és elindul a húgyutakon, óriási fájdalmat tud okozni. „Ha a kő elzárja a vizelet áramlását a veséből, a vese felmondja a szolgálatot, ha pedig baktériumok kerülnek oda, az antibiotikumos kezelés nem elég, a beteget meg kell műteni. A gennyesedés az egész szervezetben óriási problémákat okozhat,a szervek nem tudnak működni” – figyelmeztet a szakember a vesekövek okozta súlyos kockázatra.
Martina Palovčíková, Zdravie
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.