Végzetünket okozó szívbaj

Annak ellenére, hogy a szakértők egyre többet tudnak a szív-és érrendszeri betegségekről, Szlovákiában a szívbajban szenvedők száma emelkedik. Az érintettek több mint 50 százaléka belehal a kórba, míg pl. Ausztriában kétszer, Franciaországban pedig négyszer kevesebben halnak meg, mint hazánkban.

Annak ellenére, hogy a szakértők egyre többet tudnak a szív-és érrendszeri betegségekről, Szlovákiában a szívbajban szenvedők száma emelkedik. Az érintettek több mint 50 százaléka belehal a kórba, míg pl. Ausztriában kétszer, Franciaországban pedig négyszer kevesebben halnak meg, mint hazánkban. Nálunk egyre fiatalabbak betegednek meg, a változókorban lévő nőknél pedig ugrásszerűen megnő a gyakran tragikus kimenetelű koszorú- és agyérbetegségek száma. (Bizonyítottan azért, mert a menstruáció megszűnésével a nők elveszítik hormonális védettségüket. A női nemi hormonok ugyanis az érfalakat is óvják). A szívbetegség egyik leggyakoribb kiváltó tényezője a vér magas koleszterinszintje, melyet az örökletes tényezők mellett befolyásol a magas vérnyomás, dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a stressz és a túlsúly is.

Van „jó” és „rossz” koleszterin. Mikroszkópos vizsgálatok alapján nevezték el az egyiket HDL-nek, a másikat LDL-ne. A „rossz” koleszterin, az LDL lerakódhat az artériák falára, és elősegítheti az érfal elmeszesedését, szűkülését. A „jó” koleszterin, a HDL az egyes vérzsírokat, az LDL-koleszterint kivonja a vérből, és visszaszállítja a májba – magyarázta a tudnivalókat dr. Slavomíra Filipová kardiológus, miközben a kedvezőtlen statisztikákra hivatkozva hangsúlyozta: a betegek alulkezeltek. Ezt igazolják az idei Florabus felmérései: a megvizsgált középkorúak 40 százalékának magas volt a koleszterinszintje és a vérnyomása, a nők és férfiak 65 százaléka túlsúlyban szenvedett, ám orvoshoz csak 28 százalékuk fordult. Fény derült arra, hogy a szívbetegséget kiváltó kockázati tényezőkről is keveset tudnak az emberek. A Pfizer gyógyszertársaság Szlovákiában évi 3 millió dollárral támogatja a lakosság tájékozottságát, valamint az orvosok továbbképzését, és több mint egy éve Az élet vonala programmal a szívbetegeknek életmód-tanácsokat ad. Betegnek, orvosnak egyaránt tudatosítani kell, hogy a szív- és érrendszeri betegség rendszeres ellenőrzést és sajnos gyógyszerezést is követel – foglalta össze a lényeget dr. Jana Jurkovičová. A holnapi Szív világnapja jó alkalom arra, hogy tudatosítsuk: mit tehetünk egészségi állapotunk megóvásáért.

A stressz szerepe

Korábban megkérdőjelezték a stresszhelyzetek szív- és érrendszerre kifejtett károsító hatását. Manapság azonban egyértelműen kimondható, hogy igenis károsítja a keringési rendszert.

Fontos megjegyezni, a tartós lelki feszültség, a szorongás (például hosszú időn keresztül fennálló megoldatlan családi vagy munkahelyi konfliktushelyzet, a munkahely elvesztésétől való félelem, egy nehezebb, adott esetben életre szóló döntés meghozatalának halogatásával járó szorongás, stb.) a szervezetben ugyanazokat a kóros elváltozásokat váltja ki, mint amilyeneket a „klasszikus” stressz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?