Noha manapság még meglehetősen kevesen ünneplik századik születésnapjukat, gyermekeink, de inkább unokáink, vagy még inkább dédunokáink számára a következő évszázadban ez már abszolút normális lesz – tűnt ki egy németországi tanulmányból.
Unokáink száz évig élnek
Rostocki népességkutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az elkövetkező időszakban – legalábbis a fejlettebb országokban – évtizedenként átlagosan két-három évvel nőhet a várható életkor.
A kutatók ismét figyelmeztettek: az ember életkorát közvetve már az is befolyásolhatja, hogy terhessége alatt az édesanya miként étkezik. Sok időskori betegség már az élet legkorábbi szakaszában megnyilvánuló káros hatásokra vezethető vissza.
Önmagában azonban egyetlen tényezőt sem szabad „fetisizálni” – mutattak rá a kutatók. Természetesen – fűzték hozzá – sokat számít, ha valaki 70 éves korában felhagy a dohányzással. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni például arról, hogy a világ eddigi legidősebb embere, a francia Jeanne Calment több mint 122 évig élt, noha 119 éves koráig dohányzott, az utolsó születésnapjáig is sok csokoládét evett, s minden nap portói bort ivott. A különböző fertőzéses betegségek a különböző antibiotikumoknak és oltóanyagoknak köszönhetően mind inkább visszaszorulnak. Ami pedig a legfőbb halálokot jelentő krónikus betegségeket illeti, ezen a téren is javulás várható, mindenekelőtt a megelőzésnek, a korai felismerésnek és a korábbinál hatékonyabb kezelési módszereknek köszönhetően.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.